Home Kategorie Życie Minister edukacji ma pomysł, jak pomóc uczniom. Dostaną… nadgodziny w szkole.
3.80K

Minister edukacji ma pomysł, jak pomóc uczniom. Dostaną… nadgodziny w szkole.

Minister edukacji ma pomysł, jak pomóc uczniom. Dostaną… nadgodziny w szkole.

Koronawirus w kraju nadal nie odpuszcza. Już teraz widać, że obecni uczniowie będą mieli potężne zaległości, bo nauka zdalna nie zastąpi tej stacjonarnej. Fakt zapytał ministra Przemysława Czarnka co dalej z nauką.

FAKT: Czy to będą roczniki stracone?

Przemysław Czarnek: – Ależ skąd. Na pewno nie. Niewątpliwie będą poszkodowane, co do tego nie ma wątpliwości, więc na pewno trzeba je wspomóc.

Jak wygląda to wspomaganie?

– Z jednej strony maturzystom obniżono wymagania, bo są jednak poszkodowani i nie można ich traktować jak wcześniejsze roczniki. Tu dodam, że każdy medal ma dwie strony, więc i tu z powodu obniżonych wymagań zgłosiło nam się sporo maturzystów z ubiegłego rocznika. To uproszczenie to odejście od języka ustnego, jako obligatoryjnego, oraz zmniejszenie wymagań mniej więcej o 20 proc. Pracowali nad tym eksperci. Z drugiej strony trzeba uczniów wspomóc dodatkowymi, fakultatywnymi zajęciami, na co przeznaczyliśmy 187 mln złotych. I to dotyczyło także ósmoklasistów, którzy idą do szkół ponadpodstawowych, gdzie też będą dodatkowe zajęcia.

Dobrowolne?

– Tak, ale nauczyciele będą do nich zachęcać.

Będzie jakaś motywacja dla nich?

– Tak, będą dodatkowe płatności dla nauczycieli. Nauka zdalna, choćby i najlepsza, nie jest w stanie zastąpić nauczania stacjonarnego. Jest dużo mniej efektywna. Musimy dołożyć zajęć wspomagających.

Jakie to przedmioty, ile godzin?

– To, jak to w praktyce będzie wyglądało, zadecyduje rada pedagogiczna. W każdej szkole jest przecież inaczej. Nauczyciele zdecydują, na jakie przedmioty te zajęcia przeznaczyć.

Kiedy miałyby się odbywać takie zajęcia? W soboty? W wakacje?

– Jestem przeciwnikiem takiego postępowania i myślenia, że jeśli teraz była nauka zdalna, to teraz jeszcze w soboty mieliby uczniowie chodzić do szkół. Lub by skracać im wakacje. Nauka zdalna też jest obciążająca dla ucznia, po niej też trzeba odpocząć. Na razie to będzie jedna godzina tygodniowo, ja planowałem nawet trzy godziny, ale zdecydowaliśmy o jednej, bo już sam powrót do nauczania stacjonarnego będzie dla uczniów sporym wyzwaniem, tak więc trzy od razu to byłoby zbyt dużo.

Proponujemy przez 10 tygodni po jednej godzinie dla każdej klasy w każdej szkole. Na razie, potem systematycznie będziemy to zwiększać, jeśli będzie taka konieczność. Będziemy to obserwować.

To nie dość, że uczniowie mieli gorsze warunki, to jeszcze za karę zostaną dłużej w szkole?

– Trzeba zastosować złoty środek. Jeśli byśmy proponowali dodatkowe godziny w weekend, albo zbyt dużo tych godzin, to byłoby to traktowane jako niesprawiedliwość. Jeśli szkoła w wakacje, to kolejna kara. A jeśli byśmy tego nie zrobili w ogóle, to rodzice musieliby szukać korepetycji. To z kolei uderzyłoby w portfele lub było niedostępne dla tych rodziców, których na to nie stać. To już byłoby wykluczanie biedniejszych. Państwo musi wspomagać i to natychmiast, jak tylko dzieci wrócą do szkoły

A co w sytuacji, gdy pandemia na taki powrót nie pozwoli?

– Jest takie ryzyko. Jeśli na przykład III fala nie przepłynie, programy wspomagające uruchomimy, dopiero gdy dzieci wrócą do szkoły. Jeśli wrócą od września, to uruchomimy je od września. Jeśli od maja, to od maja. Pandemia rzeczywiście wygląda jeszcze w cyfrach źle, stąd przedłużenie lockdownu. O tydzień i tylko o tydzień, bo tendencja się odwróciła, a to pokazuje, że jesteśmy najprawdopodobniej w momencie kulminacyjnym III fali. Oczywiście musimy poczekać na wyniki po migracjach świątecznych, ale to, co obserwujemy, daje podstawę do tego, że nauczanie stacjonarne będzie mogło wrócić od kwietnia. Te roczniki nie będą absolutnie stracone. Te roczniki są tylko poszkodowane, potrzebują wspomagania. I to wspomaganie, rozsądne, zaplanowaliśmy.

Rozmawiał Tomasz Jakubowski

Lekarz przerwał milczenie. To co powiedział jest przerażające. “Szczepionki mogą nie pomóc jeśli…”

Źródło: Fakt

Mezoterapia igłowa PREMIUM
Mezoterapia igłowa PREMIUM
59,00 zł
200,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Odmładzająca mezoterapia igłowa okolicy oka NCTF 135 od 59 zł w Heaven Beauty & Spa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz