Home Kategorie Zdrowie Kardiolog o szczepionce AstraZeneca. Kto nie powinien jej przyjmować?
23.35K

Kardiolog o szczepionce AstraZeneca. Kto nie powinien jej przyjmować?

Kardiolog o szczepionce AstraZeneca. Kto nie powinien jej przyjmować?

Zakrzepy krwi to rzadko występujący skutek uboczny przyjęcia szczepionki AstraZeneca. Dotyka on częściej kobiet poniżej 60 roku życia.

Dr hab. n. med. Bartosz Hudzik wyjaśnił w rozmowie z medonet.pl z czego może to wynikać, a także dlaczego korzyści przewyższają ryzyko.

Medonet: Stanowisko Europejskiej Agencji Leków z 7 kwietnia jest jednoznaczne – szczepionka AstraZeneki może wywoływać zakrzepicę. Wiemy, że taki skutek uboczny częściej dotyczy kobiet młodszych, poniżej 60. roku życia. Ale czy wiemy, dlaczego tak może być?

Dr hab. n. med. Bartosz Hudzik, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog: Wiemy, że większość epizodów zakrzepicy wystąpiła w okresie 14 dni od podania szczepionki AstraZeneki i towarzyszyło im zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość). Większość z tych pacjentów stanowiły kobiety w wieku poniżej 60 lat. Ale nie wszystkie. Mniej więcej 10 – 20 proc. przypadków zakrzepicy po szczepionce AstraZeneki dotyczyło mężczyzn. Trudno jest powiedzieć, dlaczego najwięcej przypadków odnotowano u stosunkowo młodych kobiet. Może to wynikać z faktu, że w Wielkiej Brytanii i Niemczech to właśnie w większości kobiety otrzymały tę szczepionkę. I teraz pojawia się pytanie, czy to nie system podawania szczepionki odpowiedzialny jest za obserwowany wzrost występowania epizodów zakrzepicy akurat u kobiet. Tego nie wiemy.

Czy zakrzepica występująca po szczepieniu na COVID-19 różni się w jakiś sposób od tej obserwowanej w ogóle społeczeństwa?

Są to przede wszystkim incydenty zakrzepowe w nietypowych lokalizacjach naczyniowych – takich jak zakrzepica zatok żylnych w mózgu i zakrzepica żył trzewnych. W tych lokalizacjach w populacji ogólnej bardzo rzadko występuje zakrzepica. Przede wszystkim dotyczy ona chorych z trombofilią, czyli nadkrzepliwością krwi.

EMA na konferencji 7 kwietnia podała, że na 22 marca stwierdzono 86 przypadków zakrzepicy, z czego 62 przypadki dotyczyły zakrzepicy zatok żylnych mózgu, a 24 – zakrzepicy żył trzewnych. Na 86 tych przypadków 18 zakończyło się zgonem pacjenta. Z kolei z analizy przeprowadzonej na 4 kwietnia wynika, że w państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii udało się zidentyfikować 169 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu i 53 przypadki zakrzepicy żył trzewnych. To mniej więcej odpowiada 1 zachorowaniu na 1 mln zaszczepionych osób. Szacuje się, że w zależności od kraju, wskaźnik ten waha się od 4 do 10 przypadków na 1 mln osób poddanych szczepieniu.

Dlaczego właściwie szczepionka na COVID-19 może wywoływać zakrzepicę? Czy to da się w jakiś sposób wyjaśnić?

Mamy już pewne wskazówki na temat tego, co może powodować incydenty zakrzepowe po przyjęciu szczepionki AstraZeneki. Okazało się, że u części chorych z zakrzepicą w nietypowej lokalizacji obserwowano również małopłytkowość. W populacji ogólnej małopłytkowości towarzyszy najczęściej tendencja do krwawień. Z kolei po szczepieniu mamy do czynienia z małopłytkowoścą i zakrzepicą. Podobny mechanizm obserwuje się czasami u pacjentów, którym podajemy heparynę – lek przeciwkrzepliwy (małopłytkowość indukowana heparyną – HIT). Gdy organizm pacjenta zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko połączeniu heparyny z czynnikiem płytkowym, to również dochodzi do małopłytkowości, aktywacji płytek krwi i zakrzepicy. Dla incydentów zakrzepowych z towarzyszącą małopłytkowością występujących po szczepionce AstraZeneki określono angielskimi akronimami VIPIT (vaccine-induced prothrombotic immune thrombocytopenia) oraz VITT (vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia).

Podkreślmy jednak, że nie tylko szczepionka AstraZeneki w rzadkich przypadkach wywołuje zakrzepicę. Jak podała EMA, dla szczepionki Pfizera zanotowano 35 przypadków zakrzepicy naczyń żylnych mózgu na 54 mln podanych dawek. W przypadku szczepionki Moderny to 5 przypadków na 4 mln szczepień. Po podaniu 4,5 mln szczepionek Johnson & Johnson do zakrzepicy z małopłytkowością doszło u 3 osób.

Fotoobraz na płótnie z Twojego zdjęcia
Fotoobraz na płótnie z Twojego zdjęcia
29,00 zł
125,00 zł
Oferta zakończona!
Od 29 zł: fotoobraz z wybranym zdjęciem na płótnie bawełnianym lub poliestrowym z Duonet

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz