Home Kategorie Życie Nielegalna majówka. Szara strefa szykuje się na długi weekend.

Nielegalna majówka. Szara strefa szykuje się na długi weekend.

Nielegalna majówka. Szara strefa szykuje się na długi weekend.

Obostrzenia dotykające hoteli i restauracji zostały przedłużone również na okres majówki. Rząd jako powód podaje nadal wysoką liczbę zakażeń i niewystarczającą liczbę zaszczepionych.

Przedsiębiorcy są zniecierpliwieni i kreatywnie walczą, wykorzystując luki w przepisach. Handlowcy, którzy zgodnie z przepisami powinni zawiesić działalność, coraz częściej dodają na półki artykuły spożywcze, higieniczne lub dla zwierząt. W ten sposób obchodzą obostrzenia. Właściciele hoteli również nie zamierzają czekać.

Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy nie ma złudzeń, że Polacy nie zostaną w domach podczas majówki.

– „Polacy wyjadą za granicę, bo przecież wiele krajów przyjmuje turystów, lub spędzą majówkę w kraju, bo szara strefa działa. Są kwatery prywatne, które potajemnie będą przyjmować gości.”

Łuczyński ironicznie skomentował w rozmowie z gazeta.pl decyzję rządu o zawieszeniu działalności hoteli oraz pensjonatów.

– „Widzę, że my, czyli branża hotelarska, restauracyjna, jesteśmy przez rząd traktowani “szczególnie”. Można odnieść wrażenie, że jesteśmy winowajcami całej pandemii. W dodatku będziemy pewnie odmrażani na samym końcu, bo przecież przedstawiciele rady medycznej przy KPRM uważają, że hotele nie są nikomu potrzebne” – mówi Marek Łuczyński.

Łuczyński twierdzi, że obecna sytuacja jest „paranoiczna i pełna hipokryzji ze strony rządu”. Jak mówi, lockdown jest papierowy i niezgodny z prawem, a ludzie nie przestrzegają zasad i nie słuchają apeli.

– „Nie da się prowadzić odpowiedzialnie biznesu z tygodnia na tydzień. Rząd igra z ogniem. Jestem przekonany, że gdyby nie ta kroplówka z PFR-u, która uzależniła wielu hotelarzy od pseudopomocy rządowej, to wielu otworzyłoby się już w maju, ale boją się stracić subwencje. Za chwilę jednak może im wyjść z wyliczeń, że lepiej otworzyć biznes niż czekać na subwencję. Może się okazać, że nawet jeśli będą płacić kary i tak wyjdą na plus. Po co tak polaryzować branżę?” – Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

Szef PIH zapowiedział, że jako Polska Izba Hotelarzy zastanawiają się nad wniesieniem oficjalnego wniosku do rządu, aby hotele, szczególnie miejskie, które teraz są puste, zostały takimi izolatorami dla przyjezdnych z zagranicy lub też dla polskich turystów.

Andrzej Piaseczny wyzdrowiał, ale cały czas odczuwa skutki koronawirusa. „Wiem, że niektórzy mają mi za złe, że wyzdrowiałem”.

Źródło: gazeta.pl

Jazda samochodem wyścigowym
Jazda samochodem wyścigowym
109,00 zł
119,00 zł
231 dni
do końca oferty!
Jazda sportowym samochodem po wybranym torze wyścigowym od 109 zł z firmą Autoprezent.pl – wiele lokalizacji do wyboru

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz