Home Kategorie Życie Koniec nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawie.
26.78K

Koniec nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawie.

Koniec nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawie.

Obowiązek zakrywania ust i nosa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci piersi podkreślają, że należy dmuchać na zimne i zachowywać ostrożność. Krytycy z kolei powołują się na badania wskazujące, że transmisja wirusa w otwartej przestrzeni to mały procent zakażeń.

Adam Niedzielski jest aktywny na Twitterze. Ministerstwo zdrowia codziennie publikuje statystyki dotyczące zgonów i zakażeń. Sam minister często wdaje się w dyskusje na portalu. Jedna z jego ostatnich deklaracji była właśnie efektem rozmowy z internautami.

Ktoś zapytał Niedzielskiego o to, czy nakaz noszenia maseczek będzie nadal tak restrykcyjny latem, jak jest teraz.

– „Panie Ministrze, a może zróbcie tak, jak było w zeszłym roku w okresie letnim (oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli), tzn. maski na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu od innych?” – zasugerowała internautka.

– „Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań” – tak odpowiedział internautce minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister odniósł się też do nowych badań, które pokazują, że zakażenia w otwartej przestrzeni to mniej niż 10% wszystkich zakażeń.

– „Przy wysokim poziomie zachorowań te 10 proc. ma znaczenie. No i nie porównujmy tłumu na światłach z samotnym spacerem w parku” – odpowiedział minister dziennikarzowi Grzegorzowi Jankowskiemu.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wzbudza kontrowersje również wśród ekspertów. Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze, w czwartek w RMF FM stwierdził, że “noszenie masek na dworze jest bez sensu”.

– „Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu” – ocenił.

Co innego twierdzi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

– „Prawdą jest, że najszybciej wirus rozprzestrzenia się w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach, w których gromadzi się wiele osób. Nie zgadzam się jednak z tezą, że nie musimy się zabezpieczać maseczkami na zewnątrz. Owszem, jeśli wędrujemy samotnie po lesie czy jesteśmy na szlaku z dala od innych ludzi, to maseczkę można zdjąć dla swojego komfortu” – powiedziała w rozmowie z Interią.

Wyciekł tajny rozkaz Komendy Głównej Policji. Kogo policjanci wyłapują na ulicach?

Źródło: Twitter, RMF FM, Interia

Czekoladowy rytuał na ciało
Czekoladowy rytuał na ciało
89,99 zł
120,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Rytuał na ciało: czekoladowy lub różany za 89,99 zł w Studio Figura Jagody Wiśniewskiej - Bydgoszcz – tylko dla kobiet

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz