Home Kategorie Jedzenie Minister edukacji zapowiada spore zmiany dla uczniów. Chodzi o religię.

Minister edukacji zapowiada spore zmiany dla uczniów. Chodzi o religię.

Minister edukacji zapowiada spore zmiany dla uczniów. Chodzi o religię.

Przemysław Czarnek zapowiedział zmianę przepisów, zgodnie z którymi uczeń może chodzić na religię, etykę lub żaden z tych przedmiotów. Minister mówił, że chodzi o likwidację trzeciej możliwości, czyli rezygnacji z zajęć.

Szef resortu edukacji został zapytany m.in. o zapowiedziane ograniczenie biurokracji w szkole, zmiany w podstawie programowej, strajk kobiet i o uczenie uczniów wartości.

– „Zrobimy porządek z biurokracją i jest już gotowe rozporządzenie w tej sprawie. Przedstawimy w nim enumeratywnie listę dokumentów, których kurator może żądać od dyrektora, a dyrektor od nauczyciela. Takie maksimum” – poinformował Czarnek.

Czarnek mówił też, że zredukuje ich ilość o ok. 70% tam gdzie te dokumenty były restrykcyjnie wymagane. Minister poinformował, że rozporządzenie w tej sprawie konsultowane będzie w kwietniu, a wejść w życie powinno w maju.

Czarnek odniósł się też do zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

– „Już teraz przewidywane jest m.in. wkomponowanie w podstawę obowiązkowych wizyt w muzeach, których stworzyliśmy w ostatnich latach bardzo wiele, a także w instytucjach kultury. Zmiany dotyczyć mogłyby też nowych elementów w podstawach programowych, jak wiedza o architekturze. Chodzi o to, aby dzieci wyrabiały w sobie estetykę przestrzeni, rozpoznawania piękna i brzydoty” – mówił.

Minister zapowiedział, że „historia Polski będzie rozciągnięta na XXI wiek, bo do tej pory w podstawach programowych kończyła się na wejściu do UE, więc trzeba ją uzupełnić o kolejne 15 lat”. Szef resortu edukacji pytany był, co w związku z tym znajdzie się w podręcznikach odnośnie katastrofy smoleńskiej.

– „Prawda. W takim stopniu, w jakim będzie ona w momencie wydawania podręcznika znana. Są już przygotowywane podręczniki historii do III i IV klasy liceum. Wśród autorów są m.in. prof. Andrzej Nowak czy prof. Wojciech Roszkowski” – odpowiedział.

Minister edukacji zapowiedział, że zmienione będą przepisy, według których rodzice mogą wybrać, czy dziecko uczęszczać będzie na lekcje etyki, religii, lub nie będzie uczestniczyć w żadnych.

– „Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To „nic” stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to „nic” służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia. Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości” – wskazał.

Zaznaczył też, że „oczywiście jest kwestia wykształcenia nauczycieli etyki i napisania porządnego podręcznika”.

– „Wbrew medialnej propagandzie nie jest prawdą, że dzisiejsza młodzież wychodzi na ulice. Nie cała młodzież i ani nie większość młodzieży. A i wśród tych, którzy wychodzili, byli tacy, którzy traktowali to jak rodzaj zabawy” – zaznaczył.

– „Nie jest tak źle z polską młodzieżą, jakby się wydawało, patrząc na obrazki z listopada w Warszawie” – ocenił.

Odniósł się też do pytania, jak docierać do młodzieży z wartościami.

– „Porządna, wartościowa edukacja. A poza szkołą jednym z pomysłów jest ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowych, takich jak gminna ochotnicza straż pożarna – tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, które będą regularnie zbierały się na ćwiczeniach, a raz w miesiącu otrzymają godzinę nauki o historii własnego terenu, własnej ziemi, własnej ochotniczej straży pożarnej. Po to, żeby ich z nimi utożsamić, pokazać atrakcyjność własnej miejscowości. Chciałbym, żeby taki projekt wszedł w życie od września jako pilotaż, a w kolejnym roku w całej Polsce” – mówił Czarnek.

„Obostrzenia powinny całkowicie zniknąć”. Wicepremier chce zakończyć lockdown.

Źródło: Gazeta Polska

Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic
Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic
32,00 zł
90,00 zł
89 dni
do końca oferty!
Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz