Home Kategorie Życie Nikt ci o tym nie przypomni, a opłata nawet 130,30 zł jest obowiązkowa. Termin płatności do kwietnia!
15.87K

Nikt ci o tym nie przypomni, a opłata nawet 130,30 zł jest obowiązkowa. Termin płatności do kwietnia!

Nikt ci o tym nie przypomni, a opłata nawet 130,30 zł jest obowiązkowa. Termin płatności do kwietnia!

Podatek od psa jest opłatą, którą muszą uiszczać niektórzy właściciele czworonogów. Za ściąganie należności odpowiada gmina, która ustala też wysokość opłaty. Jedni zapłacą 70 zł, inni 40 zł, a jeszcze inni nic.

Podatek od psa pobierany jest co roku od właścicieli psów. To opłata lokalna, a Ministerstwo Finansów ustala jedynie jej maksymalną wysokość. Ostateczna decyzja w kwestii stawki należy do gminy. Są też takie miejsca, gdzie podatek od psa nie jest w ogóle pobierany.

W zeszłym roku maksymalna wysokość opłaty wynosiła 125,40 zł. W tym roku została podniesiona do 130,30 zł. Żadna z gmin nie zdecydowała się jednak na pobieranie nowej, maksymalnej opłaty od właścicieli psów.

Najwyższa stawka w całej Polsce obowiązuje w Policach. Tam trzeba zapłacić 70 zł. Na spory wydatek muszą być gotowi też mieszkańcy Inowrocławia i Sopotu. Tam podatek od psa wynosi 66 zł.

Mniejszy wydatek czeka mieszkańców Szczecina – 50 zł. We Włocławki z kolei opłata wynosi 40 zł. Właściciele psów z Krakowa zapłacą 36 zł.

Podatek od psa należy uiścić w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021. Warto jednak pamiętać, że nie każdy zobligowany jest do płacenia pełnej stawki.

Jeżeli zwierzę przyszło na świat po 30 czerwca danego roku to właściciel płaci tylko połowę stawki. Czas na dopełnienie tego obowiązku mija w ciągu 2 miesięcy od narodzin zwierzęcia.

Niektórzy są odgórnie zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty za psa. Podatek ten nie obejmuje niepełnosprawnych posiadających jednego psa, pod warunkiem, że opłata dotyczy psa asystującego. Poza tym płacić nie muszą osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwa domowe i mają jednego psa.

Podatek od psa nie jest pobierany także od personelu dyplomatycznego. Ulga w tym zakresie przysługuje również rolnikom, którzy posiadają maksymalnie dwa psy.

W niektórych gminach na uprzywilejowanej pozycji są także osoby, które przygarnęły zwierzę ze schroniska. Takie zasady obowiązują m.in. w Krakowie i Szczecinie, choć coraz więcej władz miejskich decyduje się na ten krok. Identyczne zasady obejmują w niektórych miejscach również osoby, które posiadają psa z wszczepionym chipem.

Istnieją też gminy, które całkowicie zrezygnowały z pobierania podatku od psa. Opłata ta nie dotyczy m.in. mieszkańców Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy czy Katowic.

Rząd szykuje nowe składki zdrowotne. Starsi zapłacą więcej.

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna
123,00 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Lipoliza iniekcyjna w firmie Kosmetologia estetyczna i Akademia Mesobelle

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz