Home Kategorie News PILNE! Przypadki zapalenia serca po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada sprawę.

PILNE! Przypadki zapalenia serca po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada sprawę.

PILNE! Przypadki zapalenia serca po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada sprawę.

Europejska Agencja Leków zbada zgłaszane na świecie przypadki zapalenia mięśnia sercowego, które odnotowano u osób zaszczepionych preparatami firm Pfizer i Moderna.

– “Obecnie nic nie wskazuje na związek tych przypadków ze szczepionką” – informuje EMA.

Według przekazanych przez EMA stwierdzone przypadki zapalenia mięśnia sercowego zarejestrowano u osób zaszczepionych preparatami opartymi o technologię mRNA. W Unii Europejskiej są to Moderna i Pfizer/BionNTech.

Ministerstwo zdrowia Izraela w ostatnim czasie poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych preparatem Pfizer/BionNTech. Ministerstwo podkreśliło, że nie jest jasne czy ilość przypadków jest powyżej normy i czy ma jakikolwiek związek ze szczepieniem.

Konkretnie mowa o 62 przypadkach zapalenia mięśnia sercowego wśród 5 mln zaszczepionych, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30 roku życia. Jak podaje DPA, dwie osoby – kobieta i mężczyzna – zmarły.

Kardiolog Bernhard Nagel wyjaśnił agencji DPA, że zapalenia mięśnia sercowego występuje zwykle u mężczyzn poniżej 50 roku życia.

– “Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na COVID-19” – powiedział.

EMA nie informuje ile przypadków zapalenia serca objęła swoim badaniem. Europejski regulator podaje jednak, że częstsze występowanie tego schorzenia stwierdzono w związku z wystąpieniem samego COVID-19.

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba o różnym, często trudnym do przewidzenia przebiegu. Główną przyczyną zapalenia są infekcje wirusowe.

Najczęściej występujące objawy zapalenia mięśnia sercowego:

  • ból w klatce piersiowej (najczęściej kłujący);
  • zaburzenia rytmu serca: nieregularne lub szybkie bicie serca (kołatanie);
  • duszność: zarówno przy niewielkim wysiłku, jak i w spoczynku;
  • uczucie zmęczenia;
  • obrzęki kostek i podudzi.
  • Zapalenie mięśnia sercowego spowodowane zakażeniem wirusowym może dawać również objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej, takie jak gorączka, biegunka, ból stawów i osłabienie. Natomiast w łagodnie przebiegającym zapaleniu mięśnia sercowego objawy mogą wcale nie występować.

Nawet jeśli objawy zapalenia mięśnia sercowego ustąpią szybko, nie oznacza to pełnego wyleczenia. Choroba ma ciężki do przewidzenia przebieg. Stąd też po zakończeniu leczenia pacjenci muszą jeszcze przez pewien okres badać się kontrolnie.

Głównym, groźnym powikłaniem zapalenia jest postępująca niewydolność serca. W przebiegu niewydolności wystąpić mogą zaburzenia rytmu serca, zatory obwodowe i mikrotętniaki lewej komory, a nawet nagły zgon.

Skandal. Szczepieni w przychodni dowiadywali się, że to „eksperyment medyczny”.

Źródło: PAP

Rytuał Essence of Asia i więcej
Rytuał Essence of Asia i więcej
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pielegnujący rytuał Essence of Asia za 89,99 zł i więcej w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz