Home Kategorie Życie Przymusowo zaszczepią każdego Polaka? Doradca premiera zabrał głos.
6.03K

Przymusowo zaszczepią każdego Polaka? Doradca premiera zabrał głos.

Przymusowo zaszczepią każdego Polaka? Doradca premiera zabrał głos.

Andrzej Horban na antenie TVN24 przyznał, że być może trzeba będzie wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19, jeśli inne metody nie zdadzą egzaminu. Temat ten nie pojawił się jednak jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze.

Na pytanie dziennikarzy, czy trzeba będzie wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 prof. Horban stwierdził, że “być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić”.

– “Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników” – wyjaśnił.

Ekspert dodał też, że temat obowiązku szczepień jeszcze nie pojawił się na posiedzeniach Rady Medycznej.

– “Ten temat na razie się rozwija” – powiedział.

Dodał też, że “trudno zmuszać ludzi do szczepień, jeżeli są kłopoty z dostawami szczepionek”.

Odnosząc się do podziału, na który zwrócił uwagę wcześniej, że epidemie dzielą się na duże, nadzwyczajne i katastrofalne, przyznał że trzecia fala może być określona jako nadzwyczajna.

– “Na szczęście uniknęliśmy czwartej fazy tego podziału, czyli katastrofalnego, ale sytuacja rzeczywiście była nadzwyczajna i wymagała nadzwyczajnej mobilizacji wszystkich” – przypomniał.

Horban zaznaczył też, że szczyt trzeciej fali jest już za nami. Jednocześnie podkreślił, że to, czy dojdzie do następnej fali zachorowań, zależy w głównej mierze od nas.

– “Kwestią, żeby uniknąć czwartej fali, która pewnie pokaże się lub przynajmniej będzie usiłowała się pokazać na jesieni, jest kwestia szczepień. Jeśli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to ta czwarta fala będzie miało zauważalna, jeżeli w ogóle” – stwierdził.

Zwrócił też uwagę, że przede wszystkim należy zaszczepić osoby powyżej 60 roku życia, bo one najczęściej umierają z powodu COVID-19. Przypomniał też, że epidemia zmusiła do tego, aby oddać pacjentom z COVID-19 40% łóżek szpitalnych.

– “To naprawdę olbrzymia liczba” – powiedział.

Zaznaczył też w rozmowie, że z taką epidemią “nie mieliśmy jeszcze do czynienia za naszego życia”.

Według Horbana za miesiąc liczba łóżek przeznaczona dla pacjentów covidowych będzie o wiele mniejsza.

Profesor pytany o to, czy obawia się powrotu dzieci do szkół, przyznał, że był „silny nacisk rodziców i dzieci”. Zaznaczył też, że duża część krajów utrzymywała działanie szkół stacjonarnie albo hybrydowo, podczas gdy w naszym kraju dzieci uczyły się zdalnie.

– “Teraz należy postępować zgodnie z przyjętym planem, który zakłada bardzo ostrożnie zapraszanie dzieci z powrotem do szkół” – powiedział.

Zapytany o to, czy w wakacje jest możliwość uruchomienia szczepień dla dzieci powyżej 12. roku życia, powiedział:

– “Tak, jak najbardziej.”

Podkreślił jednak, że muszą być wyniki badań klinicznych dotyczące tej grupy, które będą wskazywać, że jest to bezpieczne.

Indyjska mutacja koronawirusa jest już w Polsce? Sanepid podejrzewa zakonnice.

Źródło: TVN24, PAP

Rozrywka w parku Majaland
Rozrywka w parku Majaland
69,93 zł
99,90 zł
58 dni
do końca oferty!
Park rozrywki Majaland Kownaty: całodzienny bilet na wszystkie atrakcje za 69,93 zł (-30%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz