Home Kategorie Życie Obywatele nie chcą brać udziału w spisie powszechnym. Pracownicy szkolą, jak się z tego wymigać.
3.64K

Obywatele nie chcą brać udziału w spisie powszechnym. Pracownicy szkolą, jak się z tego wymigać.

Obywatele nie chcą brać udziału w spisie powszechnym. Pracownicy szkolą, jak się z tego wymigać.

Spis powszechny budzi sporo negatywnych emocji – powody to błędy w formularzu, niefortunnie skonstruowane pytania, które wręcz zmuszają niektórych do podawania nieprawdziwych danych.

Skutki są takie, że pojawiają się nawet kursy, jak uniknąć przykrego obowiązku, co budzi wątpliwości natury etycznej. Budzi to pewne kontrowersje, bo za unikanie udziału w spisie powszechnym grozi grzywna do 5000 zł. Jeszcze surowiej karane jest podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, za to przestępstwo grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Andrzej Janik z Fundacji Mir, Organizacji Pożytku Publicznego na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, próbując wypełnić formularz, napotkał na problem już przy pierwszych polach, czyli rubryk do wpisania imienia i nazwiska oraz numeru PESEL.

– “Największy kłopot sprawiło uzupełnienie danych lokalizacyjnych – wybrania rozwijanej listy województwa, miejscowości i numeru budynku, ponieważ nie były możliwe do odczytania przez programy wspierające, czyli tzw. czytniki ekranu” – wyjaśnia.

W rubryce takiej należy wpisać pierwsze trzy litery

-“zgodnie z nimi pojawia się lista rekomendowanych miejscowości, z których należy wybrać swoją. To przeszkoda nie do przejścia dla osoby niewidomej, uniemożliwia wypełnienie dalszej części formularza, rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy osoby widzącej” – mówi Andrzej Janik.

Jednak są też inne problemy.

– “Formularz jest ślepy na istnienie osób niebinarnych, ale też osób transpłciowych, które jeszcze nie przeszły lub nie chcą przechodzić przez tranzycję prawną” – mówi adwokat Karolina Gierdal z Kampanii Przeciwko Homofobii

– “Płeć metrykalna jest zakodowana w numerze PESEL i jeżeli osoba transpłciowa na dalszym etapie wypełniania formularza wpiszę inne dane o płci, system wyświetli błąd i nie pozwoli jej przejść dalej” – tłumaczy.

PILNE! Przypadki zapalenia serca po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada sprawę.

Źródło: prawo.pl

Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
89,99 zł
Oferta zakończona!
Mezoterapia igłowa skóry głowy lub twarzy od 89,99 zł w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz