Home Kategorie Życie Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to “latający kleszcz”.
2.56K

Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to “latający kleszcz”.

Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to “latający kleszcz”.

“Latający kleszcz” tak jak groźny pajęczak spotykany jest w lesie, atakuje też ludzi żywiąc się ich krwią. Mimo podobieństw nie jest to jednak kleszcz, tylko strzyżak jeleni. Czym się różnią?

Strzyżaki to owady należące do rzędu muchówek. Jak wskazuje ich nazwa pasożytują głównie na zwierzętach: sarnach i jeleniach, ale nie unikają też ptaków i ludzi.

Ich wielkość nie przekracza 2-3 mm bez skrzydełek. Choć je posiadają, służą im raczej do dolotów w wybrane miejsca. Podobnie jak kleszcze szukają miejsc ciepłych, o szczególnej potliwości i porośniętej włosami. Innymi słowy są bardzo podobne do swoich, nielotnych kuzynów.

Do kleszczy upodabniają się szczególnie po wylądowaniu, gdy zrzucają skrzydełka. Tak jak one żywią się krwią, silnie wgryzają się w skórę za pomocą aparatu gębowego. Ta cecha łączy oba pajęczaki.

U części osób ugryzienie kończy się wtórną reakcją alergiczną i silnym swędzeniem utrzymującym się nawet przez kilka miesięcy. Badania naukowe nie dowiodły tego, ale strzyżaki podobno mogą przenosić bakterie wywołujące zmiany skórne, anaplazmozę i boreliozę. Co to oznacza w praktyce? To, że są one równie groźne jak ich kuzyni.

500+ za przyjęcie szczepionki?! Szokująca propozycja.

Źródło: onet

 

Kieliszki z grawerem
Kieliszki z grawerem
17,90 zł
30,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Kieliszek do wina (od 17,90 zł) lub kieliszki do szampana (34 zł) z dowolnym grawerem z unikalneprezenty.pl (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz