Home Kategorie Życie Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to „latający kleszcz”.
2.59K

Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to „latający kleszcz”.

Nie wiesz co cię ukąsiło? Być może to „latający kleszcz”.

„Latający kleszcz” tak jak groźny pajęczak spotykany jest w lesie, atakuje też ludzi żywiąc się ich krwią. Mimo podobieństw nie jest to jednak kleszcz, tylko strzyżak jeleni. Czym się różnią?

Strzyżaki to owady należące do rzędu muchówek. Jak wskazuje ich nazwa pasożytują głównie na zwierzętach: sarnach i jeleniach, ale nie unikają też ptaków i ludzi.

Ich wielkość nie przekracza 2-3 mm bez skrzydełek. Choć je posiadają, służą im raczej do dolotów w wybrane miejsca. Podobnie jak kleszcze szukają miejsc ciepłych, o szczególnej potliwości i porośniętej włosami. Innymi słowy są bardzo podobne do swoich, nielotnych kuzynów.

Do kleszczy upodabniają się szczególnie po wylądowaniu, gdy zrzucają skrzydełka. Tak jak one żywią się krwią, silnie wgryzają się w skórę za pomocą aparatu gębowego. Ta cecha łączy oba pajęczaki.

U części osób ugryzienie kończy się wtórną reakcją alergiczną i silnym swędzeniem utrzymującym się nawet przez kilka miesięcy. Badania naukowe nie dowiodły tego, ale strzyżaki podobno mogą przenosić bakterie wywołujące zmiany skórne, anaplazmozę i boreliozę. Co to oznacza w praktyce? To, że są one równie groźne jak ich kuzyni.

500+ za przyjęcie szczepionki?! Szokująca propozycja.

Źródło: onet

 

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
4 dni
do końca oferty!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz