Home Kategorie News Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek.
4.44K

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek.

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek.

Polsat News informuje, że u ewakuowanego przed tygodniem z Indii polskiego dyplomaty wykryto indyjski wariant koronawirusa. Informację potwierdza szef KPRM Michał Dworczyk oraz wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

W niedzielę 25 kwietnia do Polski przyleciał specjalny samolot, który ewakuowano z Indii ciężko chorego na COVID-19 polskiego dyplomatę. Wraz z nim była jego rodzina: również chora ciężarna żona i czwórka dzieci.

– “Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48 godzin dzięki współpracy wielu instytucji” – pisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. We wpisie wymienił: MSZ, Ministerstwo Zdrowia, Kancelarię Premiera i PLL LOT, podziękował także Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa.

Wówczas w rozmowie z PAP dr Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA mówił, że żona dyplomaty i jego dzieci trafiły do tej placówki, a on sam do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej.

Dzień później podano, że stan żony i dzieci dyplomaty jest stabilny. 2 maja Polsat News informował, że u mężczyzny potwierdzono zakażenie indyjskim wariantem koronawirusa.

W rozmowie z money.pl informację te potwierdził Michał Dworczyk, a w rozmowie z PAP wirusolog z UJ w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć. Ten drugi dodał, że nadal toczą się badania, które mają wykazać, czy ten wariant jest większym zagrożeniem od innych.

Eksperci jednogłośnie potwierdzają, że choć to pierwszy przypadek, to akurat w tej sytuacji nie ma się czego obawiać. Bo dotyczy to osoby ewakuowanej z Indii w ścisłym reżimie sanitarnym, pod ścisłą kontrolą i bez kontaktu z osobami postronnymi. Nie ma więc możliwości, by tą drogą zakażenie przeniosło się na innych. To potwierdzenie wariantu indyjskiego dotyczy całej rodziny, ale wszyscy byli leczeni w pełnej izolacji i w tym momencie są już praktycznie zdrowi.

Wstrzymanie podawania szczepionki AstryZeneca. Znamy skutki!

Źródło: Polsat News, PAP, money.pl

Karpacz: 2-7 nocy z wyżywieniem i bilardem – wakacje i więcej
Karpacz: 2-7 nocy z wyżywieniem i bilardem – wakacje i więcej
529,00 zł
110 dni
do końca oferty!
Karpacz: 2-7 nocy dla 2 osób z wyżywieniem HB i bilardem w Hotelu Karolinka – terminy na cały rok

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz