Home Kategorie Ludzie Potężna wpadka Andrzeja Dudy. Pomylił „insurekcję” z „rezurekcją”.

Potężna wpadka Andrzeja Dudy. Pomylił „insurekcję” z „rezurekcją”.

Potężna wpadka Andrzeja Dudy. Pomylił „insurekcję” z „rezurekcją”.

Andrzej Duda zamieścił wpis, który odnosił się do III powstania śląskiego. Pomylił w nim jednak „rezurekcję” z „insurekcją”, co szybko wytknęli mu internauci i politycy opozycji.

Andrzej Duda brał udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Wcześniej w mediach społecznościowych opublikował wpis, który odnosił się do tego wydarzenia historycznego. Uwaga odbiorców skupiła się jednak na jednym fragmencie wpisu.

– “Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska. ‘Tobie Polsko'” – napisał prezydent.

Prezydent w swoim wpisie pomylił „rezurekcję”, czyli uroczyste nabożeństwo wielkanocne w Kościele upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa, z „insurekcją”, czyli powstaniem zbrojnym.

Internauci oraz politycy opozycji szybko wychwycili błąd i szeroko zaczęli go komentować.

Andrzej Duda zamieścił też drugi wpis, w którym przyznał się do błędu.

– “Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do ‘rezurekcji’ Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio – zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom” – stwierdził Duda.

Zanim prezydent poprawił swój błąd, próbował go bronić jego rzecznik. Błażej Spychalski na Twitterze zamieścił wpis, w którym pokazał screen z definicją słowa rezurekcja z internetowego słownika.

Była to jednak definicja z – jak podaje Gazeta.pl – słownika dla graczy, “który jest otwartym projektem, tworzonym przez społeczność internetową – czyli każdy może ją edytować”.

Nocna impreza w majówkę w Zakopanem. Turyści za nic mieli obostrzenia.

Źródło: Twitter, gazeta.pl

Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
99,99 zł
Oferta zakończona!
Pakiet badań markerów nowotworowych od 99,99 zł - 200+ lokalizacji w ponad 110 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz