Home Kategorie News Koniec z wypłatami 14. emerytur. Rząd szuka oszczędności.
7.77K

Koniec z wypłatami 14. emerytur. Rząd szuka oszczędności.

Koniec z wypłatami 14. emerytur. Rząd szuka oszczędności.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-24, który rząd przekazał Komisji Europejskiej, zdradza jakie są zamiary polityków w kwestii popularnych świadczeń wypłacanych Polakom. Wiemy, co będzie z 500 plus i że to raczej koniec „czternastek”.

Program 500 plus będzie kontynuowany pomimo obciążenia, jakim jest dla finansów kraju. Rząd oszczędza nie przeprowadzając waloryzacji świadczenia, przez co jego realna wartość, co roku jest coraz niższa.

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-24 ukryte zostały dane wskazujące na to, że pomimo deklaracji ministra finansów podwyżki 500 plus w tych latach nie mamy się co spodziewać. Rząd wcześniej sugerował, że może do niej dojść w 2023 roku, czyli przed wyborami.

Plan przedstawiony Komisji Europejskiej przewiduje też utrzymanie wypłaty trzynastych emerytur. Z budżetu przewidzianego na dodatkowe świadczenia wynika, że wartość wypłat dla seniorów z roku na rok będzie rosnąć. O ile w 2021 roku na realizację świadczenia przewidziano 13,1 mld zł, to w 2025 roku Polska ma wydawać na „trzynastkę” miliard złotych więcej.

Według wstępnych założeń w 2022 roku 13. emerytura będzie wyższa o 3,5%. To oznacza, że tegoroczna kwota 1250,88 zł wzrośnie o 44 zł.

W Planie nie przewidziano jednak środków na dalszą wypłatę 14. emerytur. To może oznaczać, że dodatkowe świadczenie będzie przekazane seniorom tylko w 2021 roku, a następnie wstrzymane.

Gdyby rząd chciał kontynuować wypłatę „czternastek”, musiałby uwzględnić wydatki w przedstawionym Planie. Program 14. emerytur nie będzie więc kontynuowany, o ile rząd nie ma w planach znaleźć innego sposobu na jego finansowanie.

Powrót do szkół od września wyłącznie dla zaszczepionych uczniów? Minister komentuje.

Źródło: Fakt

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
325,00 zł
Oferta zakończona!
Rezonans magnetyczny kręgosłupa (od 325 zł) lub głowy (355 zł) i więcej opcji w Centrum Medycznym Enel-Med – 3 miasta

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz