Home Kategorie Zdrowie Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 już w wakacje? „Wszystko idzie w tym kierunku”.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 już w wakacje? „Wszystko idzie w tym kierunku”.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 już w wakacje? „Wszystko idzie w tym kierunku”.

Minister edukacji Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia zapowiedział, że “wszystko idzie w tym kierunku, żeby w wakacje dzieci i młodzież mogły się szczepić przeciw COVID-19”.

Czarnka zapytano o szczepienia dzieci i młodzieży przeciwko COVID-19. Należy bowiem pamiętać, że mimo iż dzieci nie przechodzą ciężko tej choroby, to w przypadku bezobjawowego przebiegu mogą zakażać innych.

Minister wspomniał, że temat ten był poruszany w trakcie spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zeszłym tygodniu.

– „Informacje pana prof. Andrzeja Horbana (głównego doradcy premiera ds. COVID-19 – PAP) były optymistyczne. Badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte i wnioski z tych badań są bardzo dobre. Zdaniem pana profesora, mogę tę informację przekazać, wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić” – powiedział Czarnek.

Zastrzegł też, że “nie ma jeszcze ostatecznych rekomendacji, bo nie ma ostatecznych wniosków z badań, ale wszystko idzie w takim kierunku”.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy szczepienia będą obowiązkowe, Czarnek odparł, że kwestia ta nie zależy od ministra edukacji.

– „Nie odpowiem na pytanie, czy będą to obowiązkowe szczepienia. Wydaje mi się, że nie, tak ja w przypadku dorosłych” – powiedział.

Jak poinformował dziennik “New York Times” i agencja Associated Press, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu wyda zgodę na użycie szczepionki Pfizera przeciw COVID-19 dzieci powyżej 12 lat.

Decyzja ma być ogłoszona około miesiąc po tym, jak Pfizer poinformował o pozytywnych wynikach badań wśród dzieci w wieku 12 – 15 lat.

Decyzja pozwoli na zaszczepienie nastolatków jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W badaniu na grupie 2250 dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych i 18 infekcji w grupie placebo. Efekty uboczne były takie same, jak u dorosłych – gorączka, bóle głowy i mięśni. Były silniejsze po otrzymaniu drugiej dawki.

Jak podaje agencja AP decyzja w sprawie dopuszczenia do szczepień tą szczepionką dzieci młodszych zapadnie prawdopodobnie jesienią. Latem ma zapaść decyzja o stosowaniu preparatu Moderna u dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Indyjska mutacja koronawirusa atakuje w Polsce. Potwierdzono nowe ogniska.

Źródło: Polskie Radio, AP

Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
59,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z zaświadczeniem MEN za 59 zł zamiast 249 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz