Home Kategorie News Będą wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy. Rząd szykuje nowe przepisy.
278

Będą wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy. Rząd szykuje nowe przepisy.

Będą wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy. Rząd szykuje nowe przepisy.

Pracodawca będzie mógł przeprowadzać wyrywkowe kontrole trzeźwości. Taką możliwość ma dać nowelizacja, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Alkohol w pracy pojawia się zdecydowanie zbyt często, szczególnie w trakcie pandemii, gdy wykonywanie obowiązków w domu stwarza okazję do radzenia sobie z pragnieniem za pomocą nie kawy czy herbaty, a napojami wyskokowymi. Za takie podejście do pracy zdalnej w Polsce posypały się już dyscyplinarki.

Pracownicy pod wpływem i innych środków odurzających potrafią stawić się też do pracy stacjonarnej. Pracodawcy obecnie nie mogą nakazać wykonywania testów trzeźwości. Nowelizacja, którą szykuje MRPiT ma to zmienić.

Alkohol w miejscu pracy stwarza ogromne zagrożenie. Ryzyko w przypadku pracowników biurowych jest co prawda niskie i sprowadza się raczej do możliwości popełnienia błędu w piśnie lub raporcie. Dla osób pracujących fizycznie i przebywających w ich otoczeniu to zagrożenie jest jednak realne.

Obecnie pracodawca nie może zbyt wiele zrobić w przypadku podejrzenia pracownika o picie i nie ma prawa nie dopuścić go do pracy. Dzięki zmianom w ustawach uzyska teraz odpowiednie możliwości i będzie mógł przeprowadzać wyrywkowe kontrole trzeźwości.

Dotyczyć będą one osób zatrudnionych na etat, ale i wykonujących obowiązki na innej podstawie prawnej, w tym prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.

Jeśli test wykaże obecność alkoholu lub „środka działającego podobnie”, pracodawca nie będzie mógł dopuścić pracownika do pracy.

Szykowana nowelizacja ma być przyjęta w III kwartale 2021 roku.

Kiedy szczepienia 16- i 17-latków? Minister zdrowia zabrał głos.

Źródło: Radio ZET

Pojedynek aut: przejazd po torze
Pojedynek aut: przejazd po torze
299,00 zł
329,00 zł
134 dni
do końca oferty!
Pakiet Super Mix - jazda 2 sportowymi autami po torze od 279 zł z Super-Cars.pl wiele lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz