Home Kategorie News Paszporty covidowe coraz bliżej. Wiemy, kiedy zaczną obowiązywać.
5.66K

Paszporty covidowe coraz bliżej. Wiemy, kiedy zaczną obowiązywać.

Paszporty covidowe coraz bliżej. Wiemy, kiedy zaczną obowiązywać.

Na konferencji prasowej w Porto przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że porozumienie polityczne w kwestii paszportów szczepień na COVID-19 jest oczekiwane do końca maja.

Paszporty szczepień mogą zacząć obowiązywać w unii Europejskiej w ciągu najbliższych tygodni.

– “Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca (maja). Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (…) lub obecności przeciwciał” – oświadczyła szefowa KE.

– “Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu” – dodała.

Poinformowała również, że do tej pory do krajów Unii trafiło 200 mln dawek szczepionek na COVID-19, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Jest to około 25% populacji UE.

– “Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować” – zaznaczyła, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu przeciw COVID-19.

– “Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata” – zapewniła przewodnicząca KE.

Przewodnicząca została zapytana o stanowisko Komisji w sprawie propozycji prezydenta USA, który chce, aby koncerny farmaceutyczne uwolniły patenty na szczepionki. Odpowiedziała wymijająco: „Dyskusja trwa”.

Zasugerowała jednocześnie, że uwolnienie patentów nie spowoduje większej podaży szczepionek. Opowiedziała się za inwestowaniem w większe moce produkcyjne.

Warszawa. Szczepienia na koronawirusa. 67-latka zmarła niedługo po szczepieniu.

Źródło: PAP

Pakiety zabiegów na twarz
Pakiety zabiegów na twarz
99,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Bogaty pakiet zabiegów na twarz, szyję i dekolt od 99,99 zł w Centrum Kosmetyczne Jobre

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz