Home Kategorie News Szykuje się podwyżka pensji? Nawet 500 zł więcej.
699

Szykuje się podwyżka pensji? Nawet 500 zł więcej.

Szykuje się podwyżka pensji? Nawet 500 zł więcej.

3300 zł brutto – tyle może wynieść pensja minimalna od 1 stycznia 2022 roku, jeśli rząd dotrzyma złożonych obietnic. Negocjacje trwają. Związki zawodowe i pracodawcy mają inne opinie.

Płaca minimalna regulowana przez państwo ma chronić pracowników przed wyzyskiem i pozwolić im na zapewnienie podstawowych potrzeb. Ustalenie jej wymaga uwzględnienia zarówno oczekiwań zatrudnionych, którzy chcieliby otrzymywać jak największe wynagrodzenia, jak również pracodawców, którzy bronią się przed zbyt dużym zwiększaniem kosztów pracy.

Nieprzemyślane narzucanie kwot może doprowadzić do zwiększenia się bezrobocia oraz inflacji, a nawet upadku części przedsiębiorstw. Dlatego też deklarowana przez rząd podwyżka w kwocie 500 zł nie jest jeszcze pewna.

Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki lockdownu w spadkach obrotów, liczą na to, że rząd nie będzie chciał pogarszać ich sytuacji jeszcze bardziej poprzez forsowanie wysokiej podwyżki płacy minimalnej. Takie wynagrodzenie, jak twierdzi Fakt, jest pobierane przez 1,5 mln Polaków.

Inne oczekiwania mają jednak związki zawodowe, które zapowiedziały, że nie pójdą na ustępstwa i chcą więcej, niż zakładano w programie wyborczym.

„Nie interesuje nas pensja brutto, a to, ile pracownik dostanie na rękę. Mamy swój warunek: najniższa płaca powinna wzrosnąć o 500 złotych netto” – przekazał Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

Spełnienie tego warunku oznaczałoby, że płaca minimalna netto wynosiłaby 2562 zł. To o wiele więcej, niż obiecywał rząd.

W 2021 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2800 zł brutto. Zgodnie z obietnicami złożonymi wyborcom, rząd powinien podnieść ją w 2022 roku do 3300 zł brutto, a do 2024 roku ustanowić na poziomie 4000 zł brutto.

Wzrost w takim tempie będzie sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców, którzy mocno odczują wzrost kosztów pracy. Więcej pieniędzy trafiających na rynek pogorszy też sytuację inflacyjną.

Tragedia wokalisty De Mono. „W trakcie pandemii pracuję fizycznie na budowie”.

Źródło: money.pl, fakt.pl

Upiększający pakiet day spa
Upiększający pakiet day spa
99,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Upiększający pakiet day spa z wybranym masażem i więcej za 99,99 zł w salonie Mona Lisa (zamiast 250 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz