Home Kategorie News Nagła decyzja rządu kolejnego kraju. Rezygnują z dwóch szczepionek.

Nagła decyzja rządu kolejnego kraju. Rezygnują z dwóch szczepionek.

Nagła decyzja rządu kolejnego kraju. Rezygnują z dwóch szczepionek.

Norweski rząd ogłosił, że rezygnuje z używania szczepionek AstraZeneca oraz Janssen (Johnson & Johnson). W planie szczepień priorytetowa będzie młodsza grupa wiekowa.

Kolejny kraj rezygnuje ze szczepień preparatem AstraZeneca. Wstrzymuje też preparat Johnson & Johnson.

– “Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii” – oświadczyła premier Norwegii Erna Solberg.

Rządzący zmienili też priorytety dotyczące grup wiekowych. Zapowiadane są szczepienia jednocześnie osób w wieku od 18 do 24 lat i od 40 do 44 lat przed osobami w wieku 25 – 39, które to trafią na koniec kolejki.

Jak tłumaczyła premier Norwegii, “infekcja COVID-19 częściej występuje u młodych ludzi, a osoby powyżej 40 lat ponoszą większe ryzyko poważnego zachorowania”.

Powołany przez rząd komitet ekspertów w poniedziałek wydał opinię, w której odradza stosowania preparatów AstraZeneca i Johnson & Johnson.

11 maja norweski rząd wstrzymał szczepienia AstraZeneką po doniesieniach o przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych. Do tej pory wystąpiły one u sześciu osób. Cztery z nich zmarły.

Szczepionka Johnson & Johnson nie została ostatecznie wprowadzona w Norwegii. Część niewykorzystanych szczepionek AstraZeneca przekazano Szwecji i Islandii.

W ostatnim czasie również Słowacja zdecydowała się zrezygnować z preparatu AstraZeneca. Powodem była śmierć jednego z zaszczepionych pacjentów.

Głos w sprawie nietypowych zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca zabrała również Europejska Agencja Leków. Wszystko po fali zawieszeń stosowania tego preparatu w niektórych krajach Unii.

– „Te niezwykle rzadkie przypadki zostały opisane, były analizowane. Szczepionka AstraZeneca działa. Możemy wydać rekomendację, że jest bezpieczna i nadal może być stosowana” – mówiła 7 kwietnia Emer Cooke, szefowa EMA.

Fatalna pomyłka podczas szczepienia w Krakowie. „To niewyobrażalny błąd”.

Źródło: wp.pl

Kurs online: Rejestratorka-asystentka med. z MEN
Kurs online: Rejestratorka-asystentka med. z MEN
89,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Rejestratorka-asystentka medyczna z zaświadczeniem MEN za 89 zł z P&M Management Group (zamiast 299 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz