Home Kategorie Życie Skandal. Ksiądz poprosił dzieci, aby przekazały mu pieniądze z komunii.
5.37K

Skandal. Ksiądz poprosił dzieci, aby przekazały mu pieniądze z komunii.

Skandal. Ksiądz poprosił dzieci, aby przekazały mu pieniądze z komunii.

Proboszcz pewnej parafii w Mysłowicach zachęcił dzieci przystępujące do pierwszej komunii, aby przekazały mu część pieniędzy, które otrzymaj w ramach prezentu. W ten sposób miały wesprzeć misje.

Nie jest to jednak jedyna kontrowersja związana z tegorocznymi komuniami. W pewnej podpoznańskiej parafii pojawiła się lista życzeń za udzielanie sakramentu. Z kolei proboszcz parafii w Ryczywole był bardzo oburzony wysokością zorganizowanej przez rodziców zbiórki.

Proboszcz z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach zwrócił się z prośbą do dzieci o przyniesienie kopert z pieniędzmi już na próbę przed pierwszą komunią. Ogłosił wtedy, że zbierze datki na mszy 12 maja, w czasie białego tygodnia.

O niekonwencjonalnej prośbie duchownego poinformowała Gazetę Wyborczą jedna z czytelniczek. Jak informują dziennikarze, ks. Grzegorz Wita w trakcie mszy w ramach białego tygodnia porównał liturgię do uczty, pouczając dzieci, że „ucztowaniem należy się dzielić”. To miało nawiązywać do dzieci żyjących w ubóstwie, które nie mają co jeść. Proboszcz wspomniał, że pomagają im misje, ale organizatorzy tychże misji sami potrzebują wsparcia.

– „Chcę, żebyście się podzieliły tymi darami” – powiedział duchowny, cytowany przez “Gazetę Wyborczą”. Modląc się, ksiądz zaprosił dzieci na ołtarz, gdzie po kolei składały koperty, mówiąc, za kogo chcą się modlić.

Rodzice jednego z dzieci, które dało księdzu kopertę, podzielili się z Wyborczą swoimi przemyśleniami. Podkreślili, że sami wspierają akcje charytatywne i uczą dzieci angażowania się w nie. To jednak, co wydarzyło się 12 maja w kościele, było według nich „zwykłym wymuszeniem i manipulowaniem dziećmi”.

– “Nasze tak się rozpędziło, że najchętniej oddałoby księdzu całą kwotę zebraną przez naszych krewnych. Musieliśmy tłumaczyć, że babcie i ciocie chciały, by z komunii była jakaś pamiątka. Głupia sytuacja, bo z jednej strony szlachetny gest, a z drugiej proza życia” – opowiadali. Ostatecznie przekazali w kopercie 50 zł.

Proboszcz jest zaskoczony reakcją rodziców na jego zachętę. Przypomniał, ze sam nie wpadł na taki pomysł, a tylko poprosił dzieci o włączenie się do inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

– “Nie wszystkie parafie prowadzą tę akcję. Ja zaangażowałem się w nią pięć lat temu, gdy zostałem proboszczem. Nie spotkałem się wcześniej z głosami krytycznymi. W zeszłym tygodniu też była komunia i zbiórka. Zabraliśmy 360 zł. O kwocie informuję rodziców, pieniądze przesyłam do centrali Papieskiego Dzieła. Koperty są po to, by pozostawało tajemnicą, ile kto dał” – powiedział ks. Wita w rozmowie z dziennikiem.

Proboszcz zaznaczył jednocześnie, że tylko zachęcał dzieci do dzielenia się, a nie był to żaden przymus.

Fotokubek ze zdjęciem
Fotokubek ze zdjęciem
15,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 15,90 zł: fotokubek z Twoim zdjęciem, latte lub magiczny kubek zmieniający kolor na Colorland.pl

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz