Home Kategorie Ludzie Profesor Simon wystąpił w reklamie maseczek. Sprawę bada rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Profesor Simon wystąpił w reklamie maseczek. Sprawę bada rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Profesor Simon wystąpił w reklamie maseczek. Sprawę bada rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Prof. Krzysztof Simon może ponieść konsekwencje z powodu swojego występu w reklamie maseczek. Sprawą zajął się rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Prof. Simona można zobaczyć w reklamie maseczek jednego z wrocławskich producentów. Zachwala ich skuteczność oraz mniejszy opór oddychania. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, prawda? Otóż nie do końca. Lekarz nie powinien reklamować takich rzeczy.

– “Dlaczego nie mogę zarabiać na życie, promując prozdrowotne zachowania i wyroby?” – pytał w “Faktach po Faktach” TVN prof. Krzysztof Simon, gdy został poruszony wątek jego występu w reklamie.

Jak dowiedziała się “Rzeczpospolita” w Naczelnej Izbie Lekarskiej (NIL), sprawę bada okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej (OROZ) Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, do której właśnie, należy profesor Simon.

– “Stanowisko samorządu lekarskiego wobec zgody lekarzy na wykorzystanie swego wizerunku do celów komercyjnych jest jednoznacznie określone w art. 63 ust. 2 kodeksu etyki lekarskiej uchwalonego przez Krajowy Zjazd lekarzy. Zgodnie z tym przepisem, lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swojego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych” – przekazał rzecznik NIL Rafał Hołubicki.

Zastrzega, że indywidualna ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zasad etyki lekarskiej przez konkretnego lekarza i czy będzie prowadzone przeciwko niemu postępowanie, leży bezpośrednio w gestii samego OROZ.

W zależności od przewinienia postępowanie dyscyplinarne wobec lekarza może skończyć się karą upomnienia, nagany, karą pieniężną, czasowym zawieszeniem prawa wykonywania zawodu (PWZ) lub odebraniem PWZ. Dwie z ostatnich kar, stosuje się jednak niezwykle rzadko.

Ewa Krawczyk nie miała pojęcia o tym, że jest nagrywana. Złożyła synowi Krawczyka propozycję “Nie do odrzucenia”.

Źródło: onet, rzeczpospolita

Zestaw Fish & Chips
Zestaw Fish & Chips
44,80 zł
56,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Zestaw Fish & Chips z dorszem w tempurze dla 2 osób za 44,80 zł i więcej opcji w Może Ryba – Fish & Chips w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz