Home Kategorie Ludzie 12 tysięcy na drugie, trzecie i następne dzieci. Nowy dodatek dla rodzin.

12 tysięcy na drugie, trzecie i następne dzieci. Nowy dodatek dla rodzin.

12 tysięcy na drugie, trzecie i następne dzieci. Nowy dodatek dla rodzin.

Premier Mateusz Morawiecki ma ważną wiadomość dla rodzin. Szykują się kolejne dodatki dla nich. Ciekawie, prawda? Więcej pieniędzy z budżetu pójdzie na dodatki.

– “Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. To rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia” – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– “Dzisiaj jest ten pierwszy dzień, kiedy od wielu miesięcy, po raz pierwszy możemy zasiąść w ogródku, kawiarni, wypić kawę. Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru, do kina, a więc jest ostrożna nadzieja, i ta nadzieja rośnie. Nadzieja na powrót do normalności” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– “Codziennie publikacje, codziennie raporty ile zakażeń, i bardzo wiele polskich rodzin doświadczyło bardzo ciężkich chwil” – zauważył szef rządu, mówiąc że sytuacja była nieciekawa i pełna strachu.

“Dla mnie na pewno pandemia jest taką lekcją pokory, bo żyjemy w świecie, który bardzo mocno jest zalgorytmizowany, zcyfryzowany, rządzą różnego rodzaju technologie, a supermaszyny wydaje się, że kontrolują bardzo wiele, ale ten świat właśnie przegrał wielką bitwę z mikroskopijnym wirusem i właśnie wobec tego wirusa pokazał swoją kruchość i swoją nietrwałość” – mówił Morawiecki.

– “powrót do świata normalności nie odbędzie się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki” – stwierdził premier.

– “Do tego powrotu potrzeby jest plan; potrzebny jest dobry plan, dobra strategia i zdolność do jej realizacji, a także wiarygodność w tej realizacji” – dodał szef rządu.

Według niego, “Polski Ład” pozwoli na szybki powrót na ścieżkę odbudowy państwa polskiego.

– “Ale jednocześnie jest to niezwykle ważne, żebyśmy wytyczyli nową drogę – nowoczesności, ale opartej o naszą tradycję. To droga kontynuacji naszych wielkich programów społecznych i propozycji nowych” – podkreślił Morawiecki.

– “Polski Ład opiera się na pięciu filarach; pierwszy to służba zdrowia, która zostanie wsparta z nowych źródeł finansowania, a drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, z którego skorzysta 18 milionów Polaków” – mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu premier.

Premier wskazał, że pierwszy filar Polskiego Ładu, to służba zdrowia.

– “Tutaj oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia” – stwierdził stanowczo, szef rządu.

– “Służba zdrowia – tutaj w starciu z COVID-19 służba zdrowia właściwie wszystkich państw świata miała potężne problemy – okazała się wielką piętą achillesową, wielkim problemem. My potrafiliśmy przeznaczyć z górą 40 mld więcej – ponad 100 mld zł i blisko 40 proc. wzrost w ciągu pięciu lat środków na służbę zdrowia. To bezprecedensowy wzrost, również w proporcji do PKB do poziomu 5,3 w tym roku; to bardzo mocny impuls wzrostu” – ocenił premier Morawiecki.

– “Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie, na zdrowie Polaków, do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc., a więc przed czasem, wcześniej, niż ten, który zakładaliśmy” – dodał szef rządu.

– “Znosimy limity do specjalistów; po to, żeby kolejki skrócić. To będzie jeden z podstawowych naszych celów” – powiedział premier.

– “Wiążemy duże nadzieje z dalszą elektronizacją” – zaznaczył.

– “Będzie to jednocześnie system mierzenia jakości, mierzenia jakości w służbie zdrowia” – dodał szef rządu.

Premier zwrócił uwagę na to, że najważniejszy jest pacjent oraz jego bliscy:

– “I to oni muszą wiedzieć, że służba zdrowia państwa polskiego robi wszystko, żeby ich ratować, ratować ich życie, ratować ich zdrowie” – podkreślił Morawiecki.

– “W wielu obszarach służby zdrowia będziemy poprawiali to, co się da” – zapewnił.

– “Będziemy prowadzili taką politykę, żeby jak najlepiej zmotywowani lekarze, pielęgniarki, ale też salowe, noszowi, ratownicy medyczni, diagności. laboranci – wszyscy pracownicy służby zdrowia – służyli jak najlepiej swoja wiedzą, swoim doświadczeniem, swoim sercem, służyli nam, wszystkim Polakom” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Drugim filarem, ma być bardziej sprawiedliwy system podatkowy:

– “18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki” – mówił premier. Chodzi tutaj głównie o wzmocnienie polskiej klasy średniej.

– “To podniesienie tego progu podatkowego, który nie był podnoszony od 12 lat – z 80 tys. zł, do 120 tys. zł” – zapowiedział.

– “Ale jesteśmy świadomi, że część klasy średniej dziś zarabiających między 6 a 10 tys. zł to też osoby, które chcemy, żeby na tej reformie nie tylko nie straciły, ale troszeczkę, w niektórych przypadkach też trochę skorzystały” – podkreślił premier.

– “To jest program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie dla nielicznych, klasy średniej, która ma być klasą średnią polskich rodzin” – oświadczył szef rządu.

– “To jest program wzmocnienia polskich rodzin. Rodziny są w sercu programu Prawa i Sprawiedliwości, programu Zjednoczonej Prawicy” – zapewnił Morawiecki.

– “Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas, i to w wartościach bezwzględnych, powyżej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich – to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł” – mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu Morawiecki.

– “Tu już w wartościach nawet bezwzględnych liczonych w euro, a nie tylko w proporcji do siły nabywczej i do średnich zarobków, ta kwota będzie wyższa niż kwota wolna od podatku we Francji, w Hiszpanii czy Włoszech” – podkreślał.

– “Będzie podobna do kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Danii” – dodał.

– “To spowoduje, że dla osoby, która dzisiaj zarabia na poziomie wynagrodzenia minimalnego, 1650 zł netto zostanie w portfelu takiej osoby, a takich osób cały czas jest wiele, jest za wiele, bo chcemy, żeby jak najwięcej osób zarabiało więcej, bliżej średniej krajowej, powyżej średniej krajowej, wokół średniej krajowej i również te osoby, które dziś zarabiają na poziomie średniej krajowej, będą beneficjentami tej zmiany systemu w kierunku systemu prawdziwie progresywnego” – podkreślał Morawiecki.

– “Punkt trzeci to dbałość o lepsze życie dla naszych seniorów, to emerytura do 2,5 tysiąca złotych bez podatku” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji, na której zaprezentowany został Polski Ład. Ma to pomóc emerytom godnie żyć.

Nowy system ma też zachęcić emerytów do pracy. – “Jeżeli nie będą obierać emerytury, to będą mogli pracować bez podatku i dzięki temu będą mogli budować sobie zasadniczo wyższy też kapitał emerytalny” – powiedział.

– “To dla mnie niezwykle ważny punkt, dlatego że nasi emeryci jak mało kto zasłużyli na to, żeby skorzystać z owoców wzrostu, z potencjału gospodarczego, który odbudowujemy w Polskim Ładzie i oni mają na tym skorzystać, żeby poprawić sobie swoje bezpieczeństwo, swoją zasobność chociaż trochę, i dlatego dla nich zdecydowaliśmy się na taki filar w Polskim Ładzie” – powiedział premier.

– “Wraz z budową jak największej liczby mieszkań i domów będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, aby ceny mieszkań nie tylko rosły, aby do pewnego stopnia uwolnić rynek mieszkaniowy” – mówił w sobotę premier Morawiecki.

Premier zaznaczył, że w części Polskiego Ładu dotyczącej mieszkalnictwa uwzględniono osoby, które mają zdolność czynszową. Pojawiła się propozycja budowy mieszkań socjalnych i komunalnych, chodzi o poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

– “Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę” – zapowiedział szef rządu.

– “Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony” – mówił Morawiecki. Chciałby, żeby za kilka lat każdy mógł powiedzieć, że ma własne mieszkanie.

“Osobom, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie, a nie mają środków na wkład własny, państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego; w przypadku rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko, możliwe będzie umorzenie do 150 tys. zł kredytu” – zapowiedział premier.

– “Znamy takich sytuacji dziesiątki, setki, każdy pewnie zna je ze swojego najbliższego otoczenia – że ktoś ma zdolność kredytową, ale nie stać go na wkład własny” – wskazał.

– “Co się wtedy dzieje? Rozpoczyna się szukanie środków po rodzinie, po przyjaciołach, zaciąganie nowych kredytów. Nie chcemy tego. Dziś w to miejsce ze swoją pomocą wchodzi państwo polskie. Państwo polskie zagwarantuje wkład własny do wysokości 40 proc. i – na dziś mamy już to uzgodnione – do wysokości 100 tys. zł” – powiedział.

Inna z propozycji dotyczy tego, by w tych rodzinach, w których pojawi się drugie i kolejne dziecko, możliwe było umorzenie pewnej kwoty zaciągniętego kredytu. Czy według was nie jest to szokujące?

– “Będzie to program, który pozwoli przeprowadzić takie umorzenie co najmniej do poziomu 150 tys. zł” – powiedział Morawiecki. Podkreślił, że w przypadku mniejszej liczby dzieci kwota będzie odpowiednio mniejsza. Czyli znowu tworzymy politykę prorodzinną. Czy to dobrze?

– “Chcemy, żeby ten program był silnie pronatalny” – powiedział premier.

– “Program inwestycyjny nadbudowujemy na sile polskich finansów publicznych. Właśnie po to wynegocjowaliśmy najwyższy możliwy budżet z UE, 770 mld zł. To budżet, który będzie pomocny w rozwijaniu wielu celów cywilizacyjnych” – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

– “Właśnie po to wynegocjowaliśmy najwyższy możliwy budżet i najwyższy w historii polski budżet z Unii Europejskiej 770 mld zł. To budżet, który będzie pomocny w rozwijaniu wielu celów cywilizacyjnych, w awansie cywilizacyjnym polskich rodzin, państwa polskiego, procesów, które działają w polskim państwie i doprowadzi do jakościowej zmiany życia i poprawy standardu życia dla polskich rodzin” – powiedział Morawiecki.

– “Niech jego wiarygodność będzie podbudowana tym, że równolegle do tego, co wynegocjowaliśmy z Unii Europejskiej, tworzymy fundusz polskich inwestycji wielkości kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie, fundusz, który w Polskim Ładzie (…) składa się na ok. 650 mld zł w najbliższych 5-7 latach” – oszacował premier.

Dodał, że – “jak weźmiemy pod uwagę fakt, że w tych 770 mld jest wsad polski, polskiego państwa, polskich samorządów, to właściwie te proporcie będą wyglądać tak, że większa kwota na inwestycje w awans polskich rodzin będzie ze źródeł krajowych niż ze źródeł europejskich”. – Ale te ze źródeł europejskich są także bardzo potrzebne, bo to one doprowadzą do zasadniczego, cywilizacyjnego awansu polskiej gospodarki i w polskim społeczeństwie” – zaznaczył premier.

Premier mówi także o inwestycji w programy, które zwiększą liczebność Polaków.

– “Zdecydowaliśmy się wesprzeć rodziców w tym pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego. Dlatego oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce, koncentrujący się na małych dzieciach; to rodzinny kapitał opiekuńczy, to 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka” – mówił Mateusz Morawiecki.

– “Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu” – dodał.

– “Jesteśmy w przededniu realizacji Polskiego Ładu. Mam świadomość, jak trudne są okoliczność. Mam świadomość głębokich podziałów na scenie politycznej, głębokich podziałów społeczeństwie, ale nie czas dzisiaj, żeby rozpatrywać przyczyny tych podziałów, dzisiaj jest czas, żeby zaprosić wszystkich do tego optymistycznego, pozytywnego planu dla Polski, do Polskiego Ładu” – mówił Morawiecki.

– “Po raz pierwszy, można powiedzieć od setek lat, mamy tę szansę, na którą czekały pokolenia Polaków – żeby średnia polska rodzina, przeciętna polska rodzina, o przeciętnych zarobkach, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatych Europy Zachodniej, Europy Południowej” – ocenił premier mówiąc, że Polska stanie się lepszym miejscem do życia.

Głównym celem, jak twierdzi premier, jest wzmocnienie polskiej rodziny na wszystkich etapach jej funkcjonowania.

– “To przede wszystkim dlatego, że wierzymy, że wartości, które są tam przechowywane, promowane, wzmacniane, jak uczenie dzieci wartości pracy, jak uczenie czym jest gospodarność, czym jest patriotyzm to wartości godne najwyższego szacunku. I to rodzice mają prawo wychowywać dzieci według swojej wiary, swoich przekonań, bez nachalnego wciskania się przez jakąkolwiek ideologię i jakiekolwiek światopoglądy do domu rodzinnego” – mówił Morawiecki.

Ewa Krawczyk nie miała pojęcia o tym, że jest nagrywana. Złożyła synowi Krawczyka propozycję “Nie do odrzucenia”.

Źródło: onet

Zostań Lordem lub Lady
Zostań Lordem lub Lady
29,99 zł
120,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Tytuł Lord lub Lady Chaol Ghleann (29,99 zł) z pamiątkowym folderem (59,99 zł) i więcej w Dunans Castle

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz