Home Kategorie Zdrowie Naukowcy: Szczepionki tych dwóch firm zwalczają indyjską mutację koronawirusa.
10.64K

Naukowcy: Szczepionki tych dwóch firm zwalczają indyjską mutację koronawirusa.

Naukowcy: Szczepionki tych dwóch firm zwalczają indyjską mutację koronawirusa.

Szczepionki na COVID-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech skutecznie radzą sobie ze zwalczaniem indyjskiej mutacji koronawirusa – wynika ze wstępnych prac amerykańskich naukowców.

Ze Stanów Zjednoczonych napłynęła do nas pozytywna wiadomość. Szczepionki na COVID-19 dwóch firm skutecznie zwalczają indyjski wariant koronawirusa, który sieje spustoszenie w drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie.

Badania przeprowadzone zostały przez NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center.

– „Doszliśmy do wniosku, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionki są nieco osłabione w kontakcie z tymi wariantami, ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę zapewnianą przez te preparaty” – powiedział Nathaniel Landau, główny autor badania.

W trakcie badania naukowcy pobrali krew od osób, które zostały zaszczepione Moderną i Pfizerem. Później wystawiono próbki na działanie syntetycznego wirusa z określonymi mutacjami. Następnie mieszaninę podawano kontaktowi z komórkami laboratoryjnymi, aby obserwować ile z nich zostanie zakażonych.

W przypadku wariantu B.1.617 średnio zaobserwowano czterokrotne zmniejszenie ilości przeciwciał neutralizujących, które wytwarzana są przez układ odpornościowy w celu blokowania dostępu komórek dla wirusa. W przypadku wariantu B.1.618 redukcja była trzykrotna.

To oznacza, że indyjskie warianty koronawirusa są groźniejsze, a wytwarzane po szczepieniach przeciwciała – nieco słabsze.

– „Innymi słowy, niektóre przeciwciała nie działają już przeciwko wariantom, ale nadal istnieje wiele z nich, które działają” – mówił Landau.

– „Jest ich wystarczająco dużo, aby wykonać swoją pracę, w związku z tym wierzymy, że te szczepionki pozostaną bardzo skuteczne” – dodał.

– „Nasze wyniki dają nam pewność, że obecne szczepionki zapewnią ochronę przed zidentyfikowanymi do tej pory wariantami” – podsumował ekspert.

Amerykańscy naukowcy nie wykluczają jednak, że w przyszłości pojawią się bardziej odporne warianty koronawirusa.

Kolejny lockdown i powrót do obostrzeń? Słowa premiera są niepokojące. Padł możliwy termin.

Źródło: PAP

Wyszczuplający masaż endodermiczny
Wyszczuplający masaż endodermiczny
71,99 zł
240,00 zł
Oferta zakończona!
6 zabiegów masażu endodermicznego za 89,99 zł i więcej w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz