Home Kategorie Zdrowie Będą kary za brak szczepień? Prawnicy wyjaśniają sytuację.

Będą kary za brak szczepień? Prawnicy wyjaśniają sytuację.

Będą kary za brak szczepień? Prawnicy wyjaśniają sytuację.

W mediach coraz częściej pojawiają się głosy medycznych ekspertów, którzy twierdzą, że należy karać osoby, które zdecydują się na unikanie szczepień. Co sądzicie?

W Polsce w pełni zaszczepiły się 4 794 334 osoby. Na drugą dawkę czeka jeszcze 11 868 779. Lekarze i medyczni eksperci wskazują zgodnie jednak na to, że jest to zdecydowanie zbyt mało, żeby uzyskać odporność stadną.

Niepokoją też dane o zmniejszonym zainteresowaniu programem szczepień. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski , że aż co trzeci ankietowany w ogóle nie zamierza inwestować swojego czasu i pieniędzy w szczepienia.

Dlatego coraz częściej w mediach pojawiają się głosy, że powinny zostać wprowadzone dodatkowe restrykcje dla osób, które nie chcą się szczepić. Prof. Miłosz Parczewski ze szczecińskiej kliniki chorób zakaźnych zasugerował nawet wprowadzenie tak zwanej, godziny policyjnej dla niezaszczepionych. Szokujące:

– „Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych” – mówił w rozmowie z Radiem ZET. Nie uważacie, że takie stwierdzenia są przesadzone?

Z kolei w rozmowie z „Faktem” dr Piotr Rzymkowski postuluje wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Dla reszty Polaków chce on jednak pozostawić wolny wybór. W przypadku służb medycznych nie jest to dziwne. W końcu pracują oni z pacjentami.

Co do wolnego wyboru szczepień to jedynie z

– „założeniem, że jeżeli zrezygnowaliśmy z możliwości bezpłatnego otrzymania szczepionki, to pokrywamy wszelkie koszty opieki medycznej związanej z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19” – mówił.

Mecenas Rafał Rozwadowski podkreślił, że szczepienia w Polsce są dobrowolne, dlatego karanie ludzi za nieprzystąpienie do narodowego programu szczepień, byłoby zwyczajnie niezgodne z Konstytucją. Oczywiście, ludzie mają prawo do wolności.

– „Dobrowolność w znaczeniu prawnym rozumiem jako stan, w którym zarówno decyzja o wyrażeniu danej woli, jak i jej brak nie rodzą negatywnych konsekwencji. Nie można karać za coś, co jest dozwolone” – dodał ekspert.

Piotr Pałka, radca prawny zauważa z kolei, że potrzebne są duże rewolucje prawne, by móc karać ludzi niezaszczepionych. Stwierdził on dość kontrowersyjne jednak, że jest to wykonalne. Co sądzicie o takich kontrowersyjnych pomysłach?

Nie żyje kultowy polski muzyk. Miał zaledwie 45 lat. Poruszające pożegnanie Liroya i Cypisa.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
99,99 zł
179,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami w Studiu Figura Jagody Wiśniewskiej – Bydgoszcz (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
16

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz