Home Kategorie Porady Wygląda niewinnie, a może nas zabić. Leśnicy ostrzegają przed tym chrząszczem.

Wygląda niewinnie, a może nas zabić. Leśnicy ostrzegają przed tym chrząszczem.

Wygląda niewinnie, a może nas zabić. Leśnicy ostrzegają przed tym chrząszczem.

Choć wygląda bardzo niewinnie, to jego wydzielina może nawet zabić człowieka. Mowa o chrząszczu o nazwie oleica krówka, ostrzegają nas przed tym, lasy państwowe.

Jak informują Lasy Państwowe, nazwa oleicy nawiązuje do mechanizmu obronnego tego chrząszcza. W sytuacjach stresowych owad wydziela oleistą, żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny – kantarydynę (z grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Może ona zabić człowieka.

– „Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny” – poinformowano w komunikacie.

Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Jeden chrząszcz nie jest w stanie wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny. Jednakże jego „porcja”, może wywołać bardzo liczne i poważne poparzenia.

Oleica krówka to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała, z metalicznym połyskiem. Relatywnie łatwo go poznać, gdyż wygląda naprawdę ładnie.

Jest duża – długość ciała może wynosić nawet 35 mm. Dorosłe owady mają skrócone pokrywy skrzydłowe i duży, pękaty odwłok. Samice są znacznie większe od samców. Występują w naszych lasach od kwietnia do czerwca. Nie jest to więc długi okres.

– „Larwy oleicy krówki pasożytują na pszczołach z rodzaju pszczolinka i porobnica. Wylęgające się larwy gromadzą się na kwiatach i przyczepiają się do odwiedzających te kwiaty pszczół. Często przyczepiają się do »niewłaściwego« owada, przez co nie znajdują dogodnych warunków do rozwoju i giną” – informują lasy państwowe.

Oprawca 11-latka w końcu się złamał. Wyznał co chciał zrobić z ciałem i jakie były ostatnie słowa chłopca.

Źródło: tvp.info

Wyszczuplanie lipolaserem
Wyszczuplanie lipolaserem
47,99 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Zabiegi lipolaserem od 59,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Karoliny Woźniak-Kłomskiej w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz