Home Kategorie Poruszające 60-latka umierała, a karetka nie miała zamiaru przyjechać. „Zachowano procedury”.

60-latka umierała, a karetka nie miała zamiaru przyjechać. „Zachowano procedury”.

60-latka umierała, a karetka nie miała zamiaru przyjechać. „Zachowano procedury”.

Niemal godzina minęła od zgłoszenia. Karetka przyjechała w końcu do 60-latki, której stan nagle się pogorszył. Niestety, zmarła.

Do tragedii doszło 29 marca na Mazowszu, w szczycie trzeciej fali pandemii. Późnym wieczorem rodzina kobiety w wieku ok. 60 lat wezwała pogotowie. Pacjentka źle się czuła. Tamtego dnia rano była szczepiona przeciw koronawirusowi.

Karetka jednak nie przyjeżdżała. Stan kobiety pogarszał się. Jeden z członków rodziny po raz kolejny zadzwonił po pomoc. Dopiero po tym telefonie ratownicy wyruszyli w drogę. Skończyło się godzinną reanimacją pacjentki na miejscu. Niestety, nieskuteczną…

Następnie już po północy do tej samej osoby przyjechała kolejna karetka. Ratownicy dowiedzieli się od bliskich, że kobieta już nie żyje. Jak informuje PAP, Mazowiecki Urząd Wojewódzki poprosił Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wyjaśnienie. Z analizy wynika, że pierwsza rozmowa z operatorem odbyła się o godzinie 21:12:53 i trwała ok. 5 minut.

– „W trakcie rozmowy operator zebrał wywiad medyczny od osoby zgłaszającej, następnie na jego podstawie zakwalifikowano zgłoszenie w kodzie pilności 2 (oznacza on niezbędny wyjazd zespołu ratownictwa medycznego do stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, wymagającego podjęcia medycznych czynności ratunkowych – PAP) i poinformowano o przyjęciu zgłoszenia o godz. 21:17:06 oraz rozpoczęto procedurę poszukiwania wolnego Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM) zgodnie z kodem pilności” – czytamy.

Dlaczego karetka nie wyjechała do potrzebującej? W przedziale czasowym, który dotyczy tego zgłoszenia wszystkie ZRM w Warszawie były niedostępne m.in. z uwagi na „realizowanie innych zgłoszeń lub były w trakcie dekontaminacji”.

To znaczy, że system został przeciążony do tego stopnia, iż zabrakło karetki dla pilnie potrzebującej pomocy.

– „Następnie o godzinie 21:46:34 operator CPR odebrał ponowne zgłoszenie i na podstawie wywiadu medycznego niezwłocznie zakwalifikował je w kodzie pilności 1 (niezbędny natychmiastowy wyjazd zespołu ratownictwa medycznego, o najkrótszym przewidywanym czasie dotarcia na miejsce zdarzenia w związku ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego, wymagającym natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych – PAP) o godzinie 21:47:50 i rozpoczął procedurę instruowania rodziny pacjentki w zakresie przeprowadzenia reanimacji do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego” – wyjaśnił zespół prasowy.

Od tej „kwalifikacji” karetka zjawiła się na miejscu w ciągu 13 minut.

– „Zespół ratownictwa medycznego z Piaseczna dojechał do miejsca pobytu pacjentki w 13 minut, następnie podjął czynności ratunkowe”. „Czynności wykonywane przez dyspozytora medycznego w ocenie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego były wykonywane zgodnie z obowiązującymi procedurami” – ocenił urząd wojewódzki.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie Karol Bielski w trakcie posiedzenia komisji zdrowia sejmiku mazowieckiego wyjaśniał okoliczności tej sprawy. Przyznał, że pierwsze zgłoszenie – to z godziny 21:10 – „zostało przekazane do jednego z zespołów po północy”. Alarmowo zrealizowano drugie zgłoszenie niedługo po 22:00.

– „Była bardzo przykra sytuacja, że z tego zawiadomienia pierwszego, początkowego o 21, zlecenie zostało przekazane do ambulansu po północy i zespół przyjechał do miejsca zdarzenia, czyli do miejsca, gdzie ta pacjentka miała być i tam dowiedział się na miejscu, że już dwie godziny wcześniej, wcześniejszy zespół interweniował” – oznajmił Bielski.

Co kryje się pod ziemią na działce optyka z Sosnowca? Tomasz M. ma na sumieniu inne ofiary?

Źródło: PAP

Piękna skóra - 2 lokalizacje
Piękna skóra -  2 lokalizacje
39,99 zł
Oferta zakończona!
Odmładzanie, oczyszczanie skóry lub leczenie trądziku i więcej od 39,99 zł w Miracle Med - 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz