Home Kategorie Poruszające Twarda ręka Watykanu spadła na kolejnego polskiego biskupa. Papież Franciszek jest surowy.

Twarda ręka Watykanu spadła na kolejnego polskiego biskupa. Papież Franciszek jest surowy.

Twarda ręka Watykanu spadła na kolejnego polskiego biskupa. Papież Franciszek jest surowy.

Były biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy został ukarany przez papieża Franciszka. Hierarcha miał chronić księdza pedofila. Sprawa ta pojawiła się w filmie „Don Stanislao”.

Informacje o watykańskim doniesieniu ws. biskupa Tadeusza Rakoczego pojawiły się już w ubiegłym roku. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej nie zareagował w sprawie księdza, którego były ministrant oskarżył o pedofilię.

83-letni dziś biskup decyzją Franciszka został ukarany. Papież nałożył na niego m.in. „zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, oraz wypłatę odszkodowania.

Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej stwierdza, że decyzja papieża zapadła „na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi”.

Nałożone na hierarchę kary są zaś następstwem:

– „postepowania dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich” –

Tadeusz Rakoczy to biskup diecezjalny bielsko-żywiecki w latach 1992–2013. Obecnie przebywa na kościelnej emeryturze. Pojawił się jednak ministrant, który stwierdził, że był w dzieciństwie molestowany przez księdza, a biskup nic z tym nie zrobi.

Chodziło o księdza Jana Wodniaka, który przed laty miał molestować nastoletniego wtedy Janusza Szymika. Hierarcha spotkał się z mężczyzną dwa razy, ale bp Rakoczy „nic z tą wiedzą nie zrobił”.

– „Kardynał powiedział, że to sprawa diecezji bielskiej, ale on się tym zajmie, bo biskup Rakoczy to jego serdeczny przyjaciel” – mówił w dokumencie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w 2012 roku informował kard. Dziwisza o tej sprawie.

 

Ogromna tragedia. Nie żyje polski piłkarz. Zginął w okropnym wypadku.

Źródło: natemat.pl

 

 

 

 

 

Kurs online: Majster budowlany
Kurs online: Majster budowlany
79,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Majster budowlany (79 zł) oraz Specjalista budownictwa (159 zł) z certyfikatem z Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz