Home Kategorie News Pierwsza dawka w szkołach, druga na wakacjach. Oto nowy pomysł na szczepienie dzieci.

Pierwsza dawka w szkołach, druga na wakacjach. Oto nowy pomysł na szczepienie dzieci.

Pierwsza dawka w szkołach, druga na wakacjach. Oto nowy pomysł na szczepienie dzieci.

Anna Piekarska z Rady Medycznej przy premierze prof. Anna Piekarska na antenie Radia ZET stwierdziła, że szkoły byłyby najlepszym miejscem do zaszczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12 – 15 lat.

Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim dała dziś pozwolenie na szczepienia dwudawkowe preparatem firmy Pfizer dzieci od 12 do 15 roku życia. Takie rozwiązanie wcześniej już zatwierdziła EMA.

Piekarska w rozmowie z Radiem ZET przyznała, że jest mało czasu na zorganizowanie szczepień w szkołach. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi proponuje, aby akcje szczepień najmłodszych zorganizować też w miejscach ich wakacyjnego wypoczynku.

– „Druga dawka nie musi być już podawana w tym samym miejscu, w którym pierwsza. Dlatego wydaje się to być dobrą propozycją” – uważa. Profesor Piekarska zwraca uwagę, że szczepienie dzieci jest kluczowe, by wygasić epidemię koronawirusa.

– „Dzieci mają swój ogromny udział. Chociaż same chorują lekko lub bezobjawowo, to zakażają swoich rodziców, dziadków oraz nauczycieli” – dodaje.

Doradczyni Mateusza Morawieckie podkreśliła, że szczepienie dzieci ma też ogromne znaczenie w kontekście tzw. PIMS, czyli zespołu pocovidowego u dzieci.

– „Chociaż nie zdarza się często, to jednak są takie przypadki. Dzięki szczepieniom można je wyeliminować” – podkreśla w rozmowie z Radiem ZET.

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wrócili uczniowie klas 4 – 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Dzieci z klas 1 – 3 podstawówek do nauki stacjonarnej wróciły już 4 maja. Przedszkola działają stacjonarnie od 19 kwietnia.

W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w których wskazano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, czyli:

  • dystans,
  • dezynfekcja,
  • higiena,
  • noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych,
  • wietrzenie pomieszczeń.

W nowym rozporządzeniu jest zapis, który wydłuża do 31 grudnia 2021 możliwość ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W szkole, w której funkcjonowanie będzie w całości lub częściowo ograniczone, zajęcia mają odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Jeśli dane zajęcia nie będą mogły być prowadzone w ten sposób, dyrektor ma ustalić inny sposób ich realizacji.

„Ta hybryda jest agresywniejsza”. Połączenie dwóch groźnych mutacji koronawirusa rozprzestrzenia się po świecie.

Źródło: Radio ZET

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
Oferta zakończona!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz