Home Kategorie News Wirus H10N3 potwierdzony u ludzi. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Wirus H10N3 potwierdzony u ludzi. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Wirus H10N3 potwierdzony u ludzi. To pierwszy taki przypadek na świecie.

W Chinach potwierdzono pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3 – podała chińska komisja zdrowia. Zaznaczyła jednocześnie, że ryzyko rozprzestrzeniania się patogenu na dużą skalę jest bardzo niskie.

Pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem H10N3 wykryto u 41-letniego mężczyzny w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. 23 kwietnia dostał gorączki i innych objawów, a 5 dni później trafił do szpitala. 28 maja badania potwierdziły u niego wirusa H10N3.

Eksperci z Chin twierdzą, że mężczyzna zaraził się od drobiu, a wirus nie jest w stanie na dużą skalę atakować ludzi. Odmiana H10N3 ma stosunkowo niską chorobotwórczość wśród ptaków – podaje komisja. Zaznacza jednocześnie, że nigdy wcześniej nie wykryto zakażenia tą odmianą u człowieka.

Stan pacjenta jest już stabilny i obecnie kwalifikuje się do wypisania ze szpitala. W ramach dochodzenia epidemiologicznego poddano obserwacji osoby z otoczenia mężczyzny, ale u nikogo z nich nie stwierdzono zakażenia.

Na chińskich fermach drobiu jest wiele odmian wirusa ptasiej grypy i czasami dochodzi tam do sporadycznych zakażeń u ludzi, zwykle pracowników ferm. Infekcji na dużą skalę nie odnotowano jednak od lat 2016 – 17, gdy wariant wirusa H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

Maciej Dowbor zadrwił z prezydenta Andjrzeja Dudy. To nagranie rozbawiło internautów do łez.

Źródło: PAP

Lot paralotnią w tandemie
Lot paralotnią w tandemie
249,99 zł
Oferta zakończona!
Lot paralotnią w tandemie (249,99 zł) i wideofilmowaniem (od 289,99 zł) w Szkole Paralotniowej Albatros

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz