Home Kategorie Zdrowie Nie tylko luzowanie. Rząd chce zaostrzyć jeden z przepisów.
6.42K

Nie tylko luzowanie. Rząd chce zaostrzyć jeden z przepisów.

Nie tylko luzowanie. Rząd chce zaostrzyć jeden z przepisów.

– Przygotowujemy projekt, który wydłuży kwarantannę z 10 do 14 dni dla osób ze zidentyfikowaną alertową mutacją koronawirusa – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej, czy rząd ma zamiar wprowadzić zakaz wyjazdu na wakacje w określonych kierunkach ze względu na nowe mutacje koronawirusa.

– „Nie wprowadzamy i nie planujemy wprowadzenia żadnego zróżnicowania” – oświadczył minister.

Niedzielski przypomniał, że po przyjeździe do Polski ze wszystkich kierunków obowiązuje taka sama zasada – kwarantanna, z której zwalnia status szczepienia zatwierdzony przez Europejską Agencję ds. Leków lub test wykonany w strefie Schengen.

– „Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy to sytuacja, w której zidentyfikujemy, że dana osoba zakażona ma jedną z mutacji alertowych. W tej sytuacji przygotowujemy projekt, żeby była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i też taki, mający specjalny charakter nadzór sanepidu nad takimi ogniskami” – powiedział Niedzielski.

Indyjska mutacja koronawirusa budzi coraz większe obawy ekspertów. Nie tak dawno temu prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie potwierdził, że w Polsce jest coraz więcej przypadków tego wariantu.

W Wielkiej Brytanii z kolei indyjska mutacja przełamała dominację mutacji brytyjskiej już 15 maja. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski powiedział, że sytuacja na Wyspach jest poważnym ostrzeżeniem dla reszty Europy.

– ”W UK wariant B.1.617.2 („indyjski”) przełamuje dominację wariantu B.1.1.7 („brytyjski”), co oznacza, że w każdym innym kraju jest to możliwe. Ponownie otwarte szkoły, więcej chorych dzieci, więcej wirusa w populacji, która wciąż nie jest odporna” – napisał na Twitterze dr Grzesiowski.

Wirus H10N3 potwierdzony u ludzi. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Źródło: PAP

Sala zabaw: całodniowe wejścia
Sala zabaw: całodniowe wejścia
38,00 zł
75,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Sala zabaw: 3 całodniowe wejścia za 38 zł i więcej opcji w Krainie Kropka (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz