Home Kategorie News Mocniejsze luzowanie obostrzeń. Złe wieści dla niezaszczepionych.

Mocniejsze luzowanie obostrzeń. Złe wieści dla niezaszczepionych.

Mocniejsze luzowanie obostrzeń. Złe wieści dla niezaszczepionych.

Mocniejsze luzowanie obostrzeń może dotyczyć wyłącznie zaszczepionych, bo pandemia się nie skończyła. Tak powiedział dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej przy premierze.

Luzowanie obostrzeń do 26 czerwca to temat środowej konferencji prasowej ministra zdrowia. Jak twierdzi Adam Niedzielski, będą to „kosmetyczne zmian”. 7 czerwca zostaną przedstawione informacje dotyczące dłuższego planu, który obejmie też wakacje.

We wtorek po południu z rządem rozmawiali przedstawiciele Rady Medycznej. Jednym z poruszanych tematów były dalsze losy programu szczepień.

– „Zastanawialiśmy się nad kierunkami rozwoju programu szczepień. Debatowaliśmy o tym, jak przekazywać informacje o bezpieczeństwie szczepień, a także o tym, jak kontrować nieprawdziwe argumenty przeciwników tego programu” – powiedział dr Szułdrzyński kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Pytany o to, czy rząd radził się rady w kwestii dalszego luzowania obostrzeń, stwierdził, że nie za bardzo jest co luzować.

– „Obecnie obostrzenia epidemiczne i tak zostały w większości zniesione. Te dotyczące np. dużych imprez masowych nie mogą zostać anulowane do momentu, gdy nie zaszczepi się znacząca większość społeczeństwa. Cały czas przewija się w naszych rozmowach ten wątek, że zmierzamy w stronę społeczeństwa dwóch prędkości. Nie będzie już tak, że dalsze luzowanie będzie dotyczyło wszystkich. Nie wygraliśmy z pandemią i ona nadal jest. Dlatego wprowadzane rozwiązania będą zwalniały z obostrzeń osoby zaszczepione. Problemem nie jest 2000 czy 3000 osób zaszczepionych na koncercie, ale taka sama liczba, która nie jest zaszczepiona. Dalsze decyzje w mojej ocenie zmierzały będą w podobnym kierunku co tzw. paszporty covidowe. Część obostrzeń nie będzie więc obejmowała tych, u których mamy potwierdzoną odporność” – wskazał dr Szułdrzyński.

Rada Medyczna chciałaby też, aby akcję szczepień w szkołach zacząć jeszcze przed wakacjami. Eksperci wiedzą jednak, że trzeba przygotować się do tego pod względem logistycznym. Oprócz tego, gdyby szczepienia ruszyły w czerwcu, istnieje ryzyko, że część dzieci w wakacje nie zostałaby przez rodziców przyprowadzona na szczepienie druga dawką.

– „Dlatego w szkołach szczepienia rozpoczną się we wrześniu” – wskazał dr Szułdrzyński.

Ekspert pytany o obecne prognozy w kwestii chęci Polaków do szczepień, stwierdził, że są one bardzo pesymistyczne.

– „Niestety skłonność do szczepień najwyższa jest na szczycie fali zakażeń. Gdy fala opada, to część ludzi zapomina o zagrożeniu i już nie chce się szczepić. A bez tego wszystkie obostrzenia nie znikną. Przynajmniej dla osób, które się nie zaszczepiły” – dodał dr Szułdrzyński.

Dodatkowa lekcja WF-u zamiast religii? „Jej miejsce jest w kościele”.

Źródło: PAP

Kriolipoliza i masaż pobudzający
Kriolipoliza i masaż pobudzający
79,99 zł
194,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza z masażem i konsultacją od 99,99 zł w gabinecie Babski Raj w Bielsku-Białej (do -48%)

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz