Home Kategorie Życie Na jubileusz szkoły przyjeżdża minister Czarnek. Niepełnosprawne dzieci zostały odesłane do domu „z przyczyn estetycznych”.
1.00K

Na jubileusz szkoły przyjeżdża minister Czarnek. Niepełnosprawne dzieci zostały odesłane do domu „z przyczyn estetycznych”.

Na jubileusz szkoły przyjeżdża minister Czarnek. Niepełnosprawne dzieci zostały odesłane do domu „z przyczyn estetycznych”.

Szkoły specjalne w Łukowie obchodzą właśnie 60-lecie kształcenia specjalistycznego. Na uroczystej gali ma pojawić się kurator oświaty i minister edukacji.

Dyrekcja placówki zarządziła jednak, że w uroczystościach weźmie udział tylko część dzieci. Młodsi uczniowie oraz osoby niepełnosprawne mają być wcześniej odesłane do domu. Rodzice nie kryją oburzenia.

Szkoły specjalne w Łukowie to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Ośrodek Rewalidacyjny. 2 czerwca odbędzie się tam uroczysta gala. W programie ma znaleźć się m.in. przemówienie dyrektora oraz zaproszonych gości, a także wręczenie tytułów „Przyjaciela szkoły”.

Nauczyciele otrzymali wytyczne, które mają przekazać rodzicom. W związku z obchodami jubileuszu w środę mają zabrać dzieci ze szkoły wcześniej niż zwykle (do godziny 12). Mowa tutaj o uczniach klas I-III oraz wszystkich dzieci z Ośrodka Rewalidacyjnego.

– „Dzieci w tym ośrodku to osoby m.in. z porażeniem mózgowym, niejednokrotnie leżące, ale też z innymi niepełnosprawnościami. Część z nich czasami pluje, ślini się, zdarza się krzyk, agresja. Ale jakie to ma znaczenie? To są wychowankowie naszej szkoły. Kochamy ich, wychowujemy, uczymy. Dlaczego z tego powodu, że przyjeżdża minister czy inna „świta” mamy je wykluczać?” – pyta jeden z nauczycieli.

– „Bardzo źle się poczułam, gdy dowiedziałam się, że moje dziecko nie może być na uroczystości. To nie w porządku. Co z tego, że nie mówi i nie chodzi? Ale czuje, uwielbia obecność w szkole, towarzystwo innych dzieci. Szkoła specjalna nie powinna pokazywać, że są dzieci lepsze i gorsze. A tak to niestety wygląda” – mówi jedna z mam.

Dodaje, że pojawiła się też informacja o tym, że rodzice mają zabrać dzieci do godziny 12:00. Później bowiem szkolny parking przeznaczony będzie tylko dla gości.

– „To jest specyficzna szkoła. Wielu rodziców musi podjechać przed szkołę jak najbliżej, ze względu na stan zdrowia dzieci. A tu ważniejszy jest ktoś inny. Dziwne to bardzo” – mówi inny z rodziców. Dodał, że nie tak powinna wyglądać edukacja włączająca oraz opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Dyrektor Danuta Kowal powiedziała, że środowe zajęcia w szkole zostały skrócone do 12:00 oraz że parking będzie później dostępny wyłącznie dla zaproszonych gości. Jak dodała, mogła zupełnie odwołać lekcje, bo ma taką możliwość, ale chciała, aby przynajmniej część z nich odbyła się.

Dlaczego niektóre dzieci zostały wykluczone z obchodów jubileuszu? Według pani dyrektor nie ma mowy o żadnym wykluczeniu. Kowal zasłania się pandemią i panującymi obostrzeniami.

– „Ze względów pandemicznych musimy dokonać pewnej klasyfikacji – rodzic z dzieckiem ma prawo być na korytarzu. Tylko jak dziecko jest leżące, z porażeniem czterokończynowym, które nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było” – tłumaczy w rozmowie z TOK FM dyrektor Kowal.

– „To niedopuszczalne podejście do dzieci z niepełnosprawnością. Szkoła jest od tego, by wszystkie nasze dzieci włączać, również w szkolne uroczystości. A nie stwarzać wrażenie wykluczania i dyskryminacji” – słychać w społeczności szkolnej.

Po publikacji tekstu przez TOK FM, senator Krzysztof Brejza poinformował, że złożył interpelację dotyczącą przeprowadzenia kontroli lubelskiego kuratorium.

Mocniejsze luzowanie obostrzeń. Złe wieści dla niezaszczepionych.

Źródło: TOK FM, Twitter

Vitalia – platforma do odchudzania
Vitalia – platforma do odchudzania
69,00 zł
79,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dopasowana dieta online (5 rodzajów) z opieką dietetyka od 69 zł na platformie Vitalia.pl (do -45%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz