Home Kategorie Zdrowie Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizer? „Istnieje prawdopodobny związek”.
8.93K

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizer? „Istnieje prawdopodobny związek”.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizer? „Istnieje prawdopodobny związek”.

Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepionka marki Pfizer może mieć związek z zapaleniem mięśnia sercowego, które pojawiło się u niewielkiego procenta osób spośród 5 mln zaszczepionych w kraju.

W Izraelu od grudnia 2020 do maja 2021 spośród ponad 5 mln zaszczepionych zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Większość z pacjentów spędziła w szpitalu mniej niż 5 dni, a 95% przypadków było łagodnych.

Według oświadczenia resortu zdrowia, badanie wykazało, że „istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat”. Taki związek obserwowano częściej u mężczyzn w wieku 16 – 19, niż w innych grupach wiekowych.

Grupa doradcza amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w maju zaleciła dalsze badania nad możliwością związku między zapaleniem mięśnia sercowego, a szczepionkami mRNA, w tym szczepionkami Pfizer i Moderna. Nie wykryto większej liczby przypadków, niż można by się spodziewać w ogólnej populacji, jednak eksperci w oświadczeniu stwierdzili, że świadczeniodawcy opieki zdrowotnej powinni być poinformowani o „potencjalnym zdarzeniu niepożądanym”.

Ministerstwo zdrowia Izraela nie podało żadnych zaleceń w tej kwestii. Resort w niedzielę chce rozpocząć szczepienia wśród młodzieży w wieku 12 – 15.

W Izraelu ponad 70% ludności zostało już całkowicie zaszczepione. Od wtorku zniesiono niemal wszystkie obowiązujące tam od ponad roku obostrzenia. Sklepy, restauracje i firmy mogą działać swobodnie.

Mocniejsze luzowanie obostrzeń. Złe wieści dla niezaszczepionych.

Źródło: PAP

Masaż, zabieg kolagenowy i spa
Masaż, zabieg kolagenowy i spa
169,99 zł
350,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Masaż, zabieg na twarz z płatem kolagenowym i spa dłoni za 169,99 zł w salonie Mona Lisa (zamiast 350 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz