Home Kategorie Zdrowie Ruszają szczepienia dzieci od 12 roku życia. „Nie możemy się już doczekać”.

Ruszają szczepienia dzieci od 12 roku życia. „Nie możemy się już doczekać”.

Ruszają szczepienia dzieci od 12 roku życia. „Nie możemy się już doczekać”.

Od poniedziałku rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID-19. Obecnie w Polsce na szczepienia za zgodą rodziców mogą zapisywać się ludzie w wieku od 16 lat.

Sczepienia dzieci to kolejny etap programu, który ma chronić nas przed czwartą falą epidemii koronawirusa w Polsce. Mimo iż dotąd dzieci często przechodziły zakażenie bezobjawowo, są przypadki ciężkiego przebiegu choroby, przed którym chroni szczepionka.

Eksperci mówią o jeszcze jednym ważnym celu szczepienia dzieci.

– „Ma szanse powstrzymać transmisję wirusa” – powiedziała dr Elżbieta Berdej-Szczot z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ekspert podkreśliła, że ma to znaczenie szczególnie w czasie roku szkolnego.

– „Jest wtedy zdecydowanie większe ryzyko, że między sobą się pozarażają. Mogą to przenieść na swoich członków rodziny, szczególnie na dziadków” – przestrzegła dr Berdej-Szczot.

Skala zachorowań na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży jest nieoszacowana. Chorują bowiem w głównej mierze bezobjawowo. Sporym problemem są jednak powikłania. Koronawirus może wywołać u najmłodszych wieloukładowy zespół zapalny.

– „Przebieg mogą mieć dosyć dramatyczny, dlatego że te dzieci faktycznie kilka dni mają dosyć ciężkie objawy. To jest głównie gorączka, która nie ustępuje pod wpływem leków. A poza tym, jak sama nazwa wskazuje, czyli wieloukładowy zespół zapalny obejmuje kilka układów” – mówił Berdej-Szczot.

W rozmowie z Radiem ZET mama 13-letniej Marysi stwierdziła, że cała rodzina nie może się już doczekać rejestracji.

– „Ja się bardzo cieszę, że będzie można szczepić dzieci. Mam 13-letnią córkę, zamierzam ją zaszczepić ze względów bezpieczeństwa. Będziemy wtedy już całą rodziną zaszczepieni i będziemy bezpieczni. Pozwoli to swobodnie podróżować” – mówiła.

Rząd wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy chcą zaszczepić dzieci i podjął decyzję o organizacji szczepień również w szkołach. Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że w szkołach szczepienia rozpoczną się najprawdopodobniej w trzecim tygodniu września. Nastolatkowie otrzymają szczepionkę Pfizer, według rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.

Skandal. Mężczyzna podał dane kogoś innego, aby wyłudzić trzecią dawkę szczepionki na COVID-19.

Źródło: Radio ZET

Okulary korekcyjne
Okulary korekcyjne
19,99 zł
120,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Okulary korekcyjne: 19,99 zł za groupon zniżkowy wart 120 zł i więcej opcji w AndyOptic

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz