Gryzą, piją naszą krew, bzyczą, irytują. Wszystko nas przez nie swędzi. Czy komary są nam w ogóle potrzebne?

Mimo iż wyglądają niepozornie, komary są najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami na świecie. Rocznie wywołują choroby u milionów osób, powodując śmierć setek tysięcy. Po co więc istnieją?
Komary to wyjątkowo uciążliwe owady. Usunięcie ich z naszej planety może wcale nie być takie łatwe, gdyż wszystkie organizmy odgrywają swoją rolę w ekosystemach, w których żyją. Tak, niestety dla nas, komary również są niezwykle istotnym elementem, ekosystemu.
Według biologów odgrywają one ważną rolę w wielu ekosystemach. Samce komarów odżywiają się nektarem i w ten sposób zapylają różne rośliny. Najważniejsze jest jednak to, że komary, to źródło pożywienia dla wielu różnych gatunków zwierząt. Gadów, płazów, ptaków.
Kiedy populacje zwierząt w łańcuchu pokarmowym stają się zbyt wysokie lub zbyt niskie, może to mieć wpływ na inne zwierzęta z tego łańcucha. Jednym z przykładów jest mulak białoogonowy, który często przekracza pojemność środowiska. Jest to w praktyce, liczba zwierząt, które mogą istnieć w danym środowisku, bez jego potencjalnej degradacji. Na przykład, przywiezione do Australii króliki, zniszczyły tamten ekosystem, przez to w jaki sposób, niekontrolowanie się namnożyły. W Polsce z kolei, mocno rośnie populacja dzików ze względu na brak drapieżników, które mogłyby przetrzebić ich populacje.
Podobnie jest z komarami. Mimo iż szkodzą one człowiekowi, to odgrywają ważną rolę w ekosystemie – zapylają rośliny i stanowią pokarm dla innych zwierząt. Podsumowując, czy tego chcemy czy nie, komary muszą z nami pozostać. Z nimi jest źle, bez nich byłoby jeszcze gorzej.
Źródło: whatsnext.pl
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz