Home Kategorie Życie Emeryci też mają dostać 500+. Na co będą te pieniądze?
7.49K

Emeryci też mają dostać 500+. Na co będą te pieniądze?

Emeryci też mają dostać 500+. Na co będą te pieniądze?

– „Nie tylko dzieci, ale także emeryci i renciści powinni mieć prawo do bonu turystycznego” – uważa senator Marek Borowski (75 l.) z KO. Na co będą mogli wydać te pieniądze?

W tej chwili Polski Bon Turystyczny przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Wprowadzony został w sierpniu zeszłego roku po to, by pomóc branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii (podobnie jak gastronomia).

– „Rodziny czekają na wakacje i wtedy będą realizować bony. Od września ruch turystyczny jednak bardzo osłabnie, a branża nie zdąży się odbudować. Przyznanie takiego bonu emerytom i rencistom przysłużyłoby się i firmom, i seniorom” – wyjaśnia senator.

Przygotowany przez niego projekt ustawy zakłada, że każda osoba, która pobiera m.in. rentę lub emeryturę, miałaby prawo do bonu turystycznego w kwocie 500 zł, który mogłaby przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Taki bon, można by było również aktywować elektronicznie, żeby było łatwiej.

– „Za pomocą emerytów i rencistów do dokonywania płatności bonem Polskiego Bonu Turystycznego emeryci i renciści mogliby dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na ich rzecz przez przedsiębiorców turystycznych lub organizacje pożytku publicznego – do wyczerpania wartości tego świadczenia” – stwierdził.

Popierają to również związki zawodowe:

– „Uprawnienie emerytów i rencistów do dokonywania płatności za pomocą takiego bonu przysługiwałoby od dnia 1 września 2021 r. do 31 marca 2022., a zatem w okresie mniejszego popytu na usługi hotelarskie czy usługi turystyczne , oferowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Rozwiązanie to byłoby także korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe” – stwierdzili.

  • Wsparcie dla dzieci

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko, na które wypłacane jest świadczenie 500+. Wynosi 500 zł. Ponadto, warto zauważyć, że na dziecko niepełnosprawne kwota bonu wynosi 1000 zł.

  • Można wykorzystać na wypoczynek

Bonem można opłacić noclegi dla dziecka w hotelach, pensjonatach, a nawet w kwaterach prywatnych. Można też je wykorzystać na jednodniowe wycieczki, zielone szkoły etc.

  • Nie każda firma przyjmuje płatności bonem

Bon może być realizowany tylko przez firmę, która znajduje się w specjalnym wykazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jeśli rezerwujemy nocleg, warto zapytać, czy hotel, pensjonat lub właściciel kwatery przyjmuje takie płatności.

  • Bon to nie gotówka

Bon turystyczny ma formę elektronicznego kodu, który trzeba podać, rezerwując lub opłacając nocleg lub wycieczkę dla dziecka. Bon nie jest wymienialny, ani zbywalny.

  • Musisz wygenerować bon

Bon przyznawany jest automatycznie, by go wygenerować, rodzic musi zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i tam podać swoje aktualne dane. Wtedy na podany numer telefonu rodzic dostanie wiadomość SMS-em z kodem bonu.

  • Jeszcze 10 miesięcy na jego realizację

Wszystkie bony turystyczne ważne są do 31 marca 2022 r.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy należy tak pomagać ludziom?

Koronawirus raport 07.06.2021.

Źródło: fakt.pl

Wyszczuplanie lipolaserem
Wyszczuplanie lipolaserem
59,99 zł
120,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabiegi lipolaserem od 59,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Karoliny Woźniak-Kłomskiej w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz