Home Kategorie Życie To typowe dla polskiego kościoła. “Powtarza się zawsze ten sam schemat: wszyscy związani z księdzem Królem go bronią”.

To typowe dla polskiego kościoła. “Powtarza się zawsze ten sam schemat: wszyscy związani z księdzem Królem go bronią”.

To typowe dla polskiego kościoła. “Powtarza się zawsze ten sam schemat: wszyscy związani z księdzem Królem go bronią”.

– “To, niestety, kładzie się cieniem na wizerunku nie tylko polskiego Kościoła, polskiego katolicyzmu, ale też polonijnej społeczności” – powiedział publicysta “Polityki” Adam Szostkiewicz. Ma racje.

Po głośnym reportażu “Don Stanislao” dziennikarz “Czarno na białym” TVN24 Marcin Gutowski postanowił kontynuować poszukiwanie prawdy o roli, jaką otoczenie Jana Pawła II – i on sam – odgrywało w procederze tuszowania przypadków nadużyć w kościele katolickim. Okazuje się jednak, że jest to walka z wiatrakami.

Gutowski skupia się na polonijnym seminarium w Orchard Lake niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych. Kształcą się tam polscy klerycy. Rektor seminarium ksiądz Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarzowi udało się dotrzeć do jego ofiar oraz zbadać liczne powiązania Króla, między innymi z polskimi biskupami.

– “Z jednej strony to nie jest już niestety żadne wielkie zaskoczenie. Okazuje się, że ten system kościelny działa tak samo w Polsce, w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Nie ma wyjątku pod tym względem i to jest bardzo przykra wiadomość” – ocenił Adam Szostkiewicz.

– “To jest bardzo przykra, bolesna sprawa. Mamy niej także wątek patriotyczny” – mówił dalej, dodając:

– “Chcielibyśmy, żeby Polacy, którzy się udzielają publicznie, w tym księża – bo to też misja publiczna – wystawiali jak najlepsze świadectwo tej polskości” – zauważył.

Jak mówi Szostkiewicz, takie wydarzenia:

– “niestety kładą się cieniem na wizerunku nie tylko polskiego Kościoła, polskiego katolicyzmu, ale też polonijnej społeczności, zwłaszcza polonijnego systemu kształcenia kleryków, którzy potem idą w świat. Pytanie jest, z czym oni idą w świat? Czy z tą traumą, której doświadczyli podczas nauki w tych seminariach, tego typu, jak się dziś być może okazuje, choć nie mamy jeszcze werdyktu?” – pytał.

Skąd wziął się COVID-19? Najnowsze ustalenia naukowców szokują.

Źródło: TVN

Masaż do wyboru
Masaż do wyboru
79,00 zł
160,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż od 79 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron – 2 lokalizacje (do -54%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz