Home Kategorie Życie Omal nie doszło do tragedii. Polski MIG-29, ostrzelał innego polskiego MIG’a. Fatalna pomyłka.
1.88K

Omal nie doszło do tragedii. Polski MIG-29, ostrzelał innego polskiego MIG’a. Fatalna pomyłka.

Omal nie doszło do tragedii. Polski MIG-29, ostrzelał innego polskiego MIG’a. Fatalna pomyłka.

14 maja na poligonie w Nadarzycach w województwie wielkopolskim doszło do incydentu, w trakcie którego jeden z pilotów myśliwca MiG-29 ostrzelał drugi myśliwiec, poważnie go uszkadzając.

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że

– „Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego bada zdarzenie lotnicze polegające na uszkodzeniu poszycia samolotu MiG-29 z 22BLT podczas ćwiczeń na poligonie w Nadarzycach” –

Jak stwierdzono, jeden z postradzieckich myśliwców ostrzelał drugi z działka kalibru 30 mm.

– „To jest potężne uderzenie, pilot musiał je odczuć. Gdyby pocisk tego kalibru uderzył w owiewkę kabiny, urwałby pilotowi głowę” – tłumaczy nam jeden z pilotów.

– „Nie wiemy, jaka była pogoda ani warunki, ale na pewno wystąpił tutaj problem z wyszkoleniem załóg i stosowaniem przez nie zasad bezpieczeństwa” – ocenia gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych.

– „Nie pamiętam sytuacji, w której jeden myśliwiec trafiłby w drugi. Najprawdopodobniej jeden z pilotów w parze źle wykonał manewr i został z tyłu. W tej sytuacji, stosując się do zasad bezpieczeństwa, nie powinien strzelać. W czasie szkolenia błędy są dopuszczalne, na ich podstawie zdobywa się kolejne umiejętności. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, by błąd pilota pogłębiał się i prowadził do sytuacji krytycznej, jak w tym przypadku” – dodał.

– „Zawód pilota, szczególnie bojowego, wymaga ciągłego treningu. Jeśli podtrzymują oni nawyki, szkolą się i mają wymagany nalot, nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że podczas szturmowania celów naziemnych parą ostrzelanie sąsiedniej maszyny jest praktycznie niemożliwe. Nie znam takich przypadków, by pilot ostrzelał drugiego z działka” – mówi ppłk Tomasz Łyżwa, były pilot i ekspert. Na szczęście nie doszło do tragedii.

Olaf Lubaszenko schudł 80 kg, a ta zmiana zaskoczyła fanów. Jak wygląda teraz?

Źródło: onet

 

Wybrzeże: 2-14 nocy dla rodziny z HB i opcją rehabilitacji
Wybrzeże: 2-14 nocy dla rodziny z HB i opcją rehabilitacji
459,00 zł
3 dni
do końca oferty!
Wybrzeże: 2-14 nocy dla całej rodziny z wyżywieniem HB i opcją rehabilitacji w Magnat Spa – 300 m od morza

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz