Home Kategorie Zdrowie Dziewczynka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. Zakończyło się tragicznie.

Dziewczynka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. Zakończyło się tragicznie.

Dziewczynka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. Zakończyło się tragicznie.

Uwaga na niebezpieczne rośliny. Może i pięknie pachną, ale zawarte w nich substancje mogą wywoływać zatrucia i być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia.

Popularne rośliny cieszą nasze oczy i pięknie pachną. Mogą być jednak śmiertelnie niebezpieczne. Co roku do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafia kilkudziesięciu pacjentów z objawami zatrucia. Lekarze ostrzegają szczególnie przed konwalią, cisem i śnieguliczką.

– „W tym roku mieliśmy już kilku takich pacjentów. Tym zdarzeniom można było zapobiec, gdyby rodzice i dzieci mieli większą wiedzę, jakie rośliny nas otaczają i które mogą być niebezpieczne. Jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć” – podkreśla kierująca oddziałem ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka dr Barbara Kunsdorf-Bochnia w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

W niepozornych konwaliach znajdują się glikozydy. Te związki chemiczne, które w przypadku spożycia przez dzieci mogą prowadzić do problemów kardiologicznych i pokarmowych, a najgorszym wypadku nawet śmierci.

– „Do naszego szpitala trafiła 16-letnia dziewczyna, która wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały właśnie konwalie” – mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia. Jak dodaje, u nastolatki doszło do poważnych zaburzeń rytmu serca i przez kilka dni musiała zostać w szpitalu.

Eksperci ostrzegają również przed nasionami bielunia dziędzierzawy i owocami pokrzyku wilczej jagody. Te ostatnie podobne są do zwykłej czarnej jagody.

– „Zdarzają się sytuacje, że maluch pomyli krzaki i zje trujące jagody. U dziecka już kilka zjedzonych owoców powoduje halucynacje, a nawet utratę przytomności i śpiączkę. Podobne efekty dają nasiona bielunia. Obie rośliny są śmiertelnie niebezpieczne” – zaznacza dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Należy też uważać na białe owoce śnieguliczki. Kulki te mogą wywołać wymioty, biegunkę, a nawet porażenie ośrodkowego układu nerwowego. Śmiertelne niebezpieczne może być też zjedzenie przez małe dziecko kilku kulek cisu.

Pirat drogowy prawie zabił dziecko na pasach. Policja opublikowała wstrząsające nagranie.

Źródło: Dziennik Zachodni

Fotoobraz na płótnie z Twojego zdjęcia
Fotoobraz na płótnie z Twojego zdjęcia
29,00 zł
125,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 29 zł: fotoobraz z wybranym zdjęciem na płótnie bawełnianym lub poliestrowym z Duonet

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz