Home Kategorie Życie Dlaczego rząd nie odwołuje stanu epidemii? Nie tylko koronawirus jest problemem. Oto możliwy powód.

Dlaczego rząd nie odwołuje stanu epidemii? Nie tylko koronawirus jest problemem. Oto możliwy powód.

Dlaczego rząd nie odwołuje stanu epidemii? Nie tylko koronawirus jest problemem. Oto możliwy powód.

Tłumy na plażach, otwarte restauracje i bary, kina, centra handlowe. Mimo iż nie musimy już nosić maseczek, rząd wciąż nie odwołuje stanu epidemii.

Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało dla wielu z nas całkowitą zmianę życia. Nie mogliśmy swobodnie przemieszczać się po kraju, a mnóstwo przedsiębiorców dostało zakaz prowadzenia działalności. Prawnicy już w zeszłym roku mówili, że takie ograniczenia mogą być niezgodne z konstytucją.

– „Stan epidemii pozwolił rządzącym na wydawanie rozporządzeń, które mogą być ograniczane wyłącznie w drodze ustawy, o czym wyraźnie mówi konstytucja” – mówi Faktowi prof. Marek Chmaj (52 l.), polski konstytucjonalista. – „Rządzący wykorzystali strach przed epidemią, żeby wprowadzić rozporządzeniem nielegalne przepisy” – dodaje. – „Oczywiście rządowi się opłaca stan epidemiczny, a nie stan klęski żywiołowej, bo w przypadku stanu klęski żywiołowej przedsiębiorcy zamknięci przymusowo mieliby prawo czy możliwość uzyskania odszkodowania” – kończy profesor.

Profesor Ryszard Piotrowski w rozmowie z dziennikarzami mówi z kolei, że utrzymywanie stanu epidemii spowodowane jest zapewne ostrożnością wobec zagrożenia epidemiologicznego. Podkreśla też, że nie zniesiono nadal zakazu zgromadzeń spontanicznych, więc wciąż utrzymywane są przepisy, które ograniczają swobody obywateli, a do tego rząd potrzebuje stanu epidemii.

– „To i tak nie miało oparcia w prawie, bo nie można ograniczać praw czy wolności jednostki za pomocą rozporządzeń, więc o ile stan ograniczenia praw jednostki za pomocą rozporządzenia jest aktualny, o tyle rządowi potrzebny jest też ten stan epidemii” – podkreśla konstytucjonalista.

Dziewczynka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. Zakończyło się tragicznie.

Źródło: Fakt

Masaż relaksacyjny lub pakiet spa
Masaż relaksacyjny lub pakiet spa
71,99 zł
200,00 zł
118 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny (89,99 zł) lub pakiet spa (od 149,99 zł) w instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz