Home Kategorie Poruszające Nie żyje 18-latka zaszczepiona na COVID-19. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Nie żyje 18-latka zaszczepiona na COVID-19. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Nie żyje 18-latka zaszczepiona na COVID-19. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

W czwartek w Genui na północy Włoch zmarła 18-letnia dziewczyna, która 25 maja zaszczepiła się na COVID-19 preparatem AstraZeneca. Przeszła operację w celu usunięcia zakrzepu i zatrzymania krwotoku mózgowego.

18-letnia Camilla pochodząca z Ligurii została zaszczepiona podczas tzw. dnia otwartego dla wszystkich chętnych powyżej 18 roku życia. Pomimo podwójnej operacji, jakiej została poddana, nie udało się jej uratować. Przypadek 18-latki, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie, sprawił, że w kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat konieczności zmiany strategii szczepień AstrąZeneką.

Jak twierdzi część ekspertów, szczepionka ta nie powinna być podawana osobom w wieku poniżej 30 – 40 lat. Oczekuje się nowych rekomendacji dotyczących stosowania jej. Ten preparat polecany jest głównie ludziom, które ukończyły 60 rok życia. W niektórych miastach odwołano tzw. otwarte dni szczepień tym preparatem.

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri oświadczył, że osoby w wieku mniej niż 30 lat nie powinny dostawać tej szczepionki.

– „Nie radziłbym jej zwłaszcza kobietom poniżej 50 lat” – wyjaśnił w czwartek w wywiadzie radiowym.

Dodał, że wątpliwości wynikają głównie z tego, że „szerzenie się wirusa i wskaźnik liczby przypadków obniżają się znacząco”.

– „To jasne, że jeśli szczepionka wywołała podejrzenia z powodu pewnych powikłań, szczególnie u młodzieży, różnica między ryzykiem a korzyściami u tych osób zmniejsza się” – zaznaczył wiceminister zdrowia.

Według niego prawdopodobna jest zmiana zaleceń dotyczących wieku osób zaszczepionych preparatem, który nie został wyprodukowany w technologii mRNA oraz przy uwzględnieniu niskiego szerzenia się wirusa w kraju.

– „Tabele wskazują, że kiedy występuje mniej niż 50 przypadków Covid-19 na 100 tysięcy mieszkańców, tak jak jest teraz we Włoszech, stosunek między korzyściami a ryzykiem przemawia za podawaniem szczepionki AstraZeneki tylko osobom powyżej 40 lat” – powiedział dziennikowi „La Stampa” konsultant urzędu nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii Guido Rasi.

– „To nie oznacza, że wcześniej popełniono błąd, bo jeszcze trzy tygodnie temu stan epidemii i przebiegu kampanii szczepień był inny i uzasadniał masowe użycie tej szczepionki” – dodał Rasi, który wcześniej był w kierownictwie Europejskiej Agencji Leków.

Dodał też, że młodzi ludzie, którzy są już po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca, mogą spokojnie przyjąć drugą.

Grozi nam nawrót pandemii? Eksperci wyjaśniają dlaczego. „Państwa powinny wyciągnąć wnioski”.

Źródło: PAP

Tajski Rytuał
Tajski Rytuał
99,99 zł
140,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Rytuał za 99,99 zł w Oasis-Med Spa w Toruniu (zamiast 140 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz