Home Kategorie Życie Będzie nowe święto państwowe? Jest oficjalna propozycja. To ma być „święto wszystkich Polaków”.
4.71K

Będzie nowe święto państwowe? Jest oficjalna propozycja. To ma być „święto wszystkich Polaków”.

Będzie nowe święto państwowe? Jest oficjalna propozycja. To ma być „święto wszystkich Polaków”.

Będziemy mieli nowe święto państwowe? Z takim pomysłem wyszły wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia, które zajmują się edukacją i upowszechnianiem historii.

O jakiej dacie mowa? Chodzi o 27 grudnia. Tego dnia w 1918 roku wybuchło bowiem powstanie wielkopolskie – największy na terenie zaborów zwycięski zryw.

– „Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków” – napisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Autorami apelu są Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Pomysłodawcy zachęcają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, a także osoby prywatne do włączenia się w „wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem, które powinno stać się świętem narodowej dumy ze zwycięstwa”.

– „Nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami, wielkopolskiego marszu ku Niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo!” – podkreślili autorzy apelu.

Apel, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, po wakacjach ma trafić do Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystów.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że jest ono inicjatywą oddolną i prowadzoną ponad podziałami.

– „Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego” – podkreślili.

Nie żyje 18-latka zaszczepiona na COVID-19. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Źródło: PAP

Day spa w 3 opcjach do wyboru
Day spa w 3 opcjach do wyboru
139,99 zł
180,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Dzień Kobiet: Pakiet relaksacyjny za 139,99 zł i więcej opcji w strefie Spa & Wellness w Hotelu Wisła 3* Premium

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz