Home Kategorie Ludzie Pani Tekla skończyła 115 lat! Niezwykłe święto najstarszej Polki.

Pani Tekla skończyła 115 lat! Niezwykłe święto najstarszej Polki.

Tekla Juniewicz to najstarsza Polka, która właśnie obchodziła swoje 115 urodziny. Z tej okazji popłynęły do niej najserdeczniejsze życzenia z całego kraju i od najważniejszych osób w państwie.

Pani Tekla pomimo sędziwego wieku nadal jest w dobrej formie, a na zdjęciach wręcz promienieje. Jaki jest jej sposób na długowieczność?

– „Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach. Jednak dzięki pamięci i tradycji kultywowanej przez takich jak Ona, którzy nosili Polskę w sercu i przeżyli wielkie próby XX wieku, jesteśmy dziś tutaj, rozwijamy się, mówimy po polsku i cieszymy wolnością. Pani Tekla Juniewicz – najstarsza Polka, kończy dziś 115 lat. I nawet koronawirus jej nie straszny. Chciałbym życzyć wszystkim, by żyli i cieszyli się jak najlepszym zdrowiem co najmniej tak długo, jak Ona. Dbajmy o naszych Seniorów! Pani Teklo – wszystkiego, co najpiękniejsze w spokojnej jesieni życia!” – napisał w czwartek 10 czerwca w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, składając życzenia 115-letniej Tekli Juniewicz.

Życzenia pani Tekli złożyli też minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W domu odwiedził ją też prezydent Gliwic Adam Neumann oraz jego zastępczyni Ewa Weber.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, 40 km id Lwowa. Gdy miała 8 lat wybuchła I wojna światowa. Gdy miała 12 Polska odzyskała niepodległość. W wieku 21 lat wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, a gdy miała 33 lata rozpoczęła się II wojna światowa.

– „Po ślubie Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie na świat przyszły dwie córki: Janina i Urszula. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica” – informuje Urząd Miasta Gliwice.

Pani Tekla pozostawała samodzielna aż do 103. roku życia. Później zaopiekowały się nią wnuki – Anna i Adam. Najstarsza Polka przez całe życie była bardzo aktywna. Zawsze lubiła kino, towarzystwo i podróże, grywała w karty, uprawiała ogródek i dużo czytała. Obecnie, pomimo tego, że wymaga stałej opieki, wciąż jest w dobrej kondycji i dużo się uśmiecha.

– „Babcia to niezwykła osoba. Zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła, nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości i była bardzo harda. Do dziś, jak na swój wiek, jest w dobrej kondycji, chociaż wymaga stałej opieki i coraz więcej śpi. Mniej też ogląda telewizji, ale ożywia się, gdy gotuje Okrasa albo ogląda film dokumentalny o Titanicu. Miała 8 lat, gdy zatonął brytyjski transatlantyk” – mówi wnuk pani Tekli, Adam.

Mężczyzna twierdzi, że przepisem 115-latki na długowieczność jest nierozpamiętywanie i odcinanie się od złych wspomnień oraz stresu.

– „Wielokrotnie, gdy coś pójdzie nie tak powtarza, że dobrze, że tylko tyle się narobiło” – dodaje.

Z badań Gerontology Research Group wynika, że Tekla Juniewicz jest obecnie najstarszą Polką, drugą najstarszą osobą w Europie i piątą na całym świecie.

Koszmar w gospodarstwie pod Pleszewem. Mężczyzna głodził i gwałcił psa.

Źródło: Facebook, Urząd Miasta Gliwice

Wycena mieszkania
Wycena mieszkania
30,00 zł
39,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Wycena mieszkania z analizą średnich cen mieszkań i więcej od 30 zł z urban.one

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz