Home Kategorie Poruszające Sam opiekuje się bratem. Jednak świadczenia należą się ojcu, który ich porzucił.

Sam opiekuje się bratem. Jednak świadczenia należą się ojcu, który ich porzucił.

Sam opiekuje się bratem. Jednak świadczenia należą się ojcu, który ich porzucił.

Radosław Rypiński z Torunia samotnie opiekuje się młodszym, niepełnosprawnym bratem. Dla niego musiał zrezygnować z pracy. Utrzymuje się z świadczeń wynoszących 2200 PLN.

Pan Radosław powinien otrzymywać 2000 zł świadczenia pielęgnacyjnego, ale urzędnicy mu odmówili, bo w pierwszej kolejności przysługuje ono ojcu braci. Rzecz w tym, że on swoich synów ma delikatnie mówiąc w poważaniu i to od wielu lat.

– „Brat ma upośledzenie w stopniu znacznym, wodogłowie, padaczkę. Jest nadpobudliwy. Mama się zajmowała życiem codziennym, domem, nie mogła pracować, bo brat potrzebuje opieki 24 godziny na dobę. Ojciec nie interesował się nami, my byliśmy nieważni” – opowiadał w „Interwencji”  Radosław Rypiński.

Pan Radosław dzielił z mamą obowiązki opieki nad chorym bratem. Żeby regularnie opłacać rachunki za mieszkanie socjalne, pracował dorywczo. Mama zmarła na raka trzustki w roku 2014. Miała wtedy zaledwie 51 lat.

– „W ciągu miesiąca musiałem wydorośleć.  Nieraz nie daję rady, ale muszę mieć siłę, żeby zacząć dzień następny od nowa, bo trzeba i jest dla kogo. Muszę zdejmować i zakładać pampersy, gotować, prac, sprzątać. Wszystko jest na mojej głowie” – powiedział.

Pan Radosław kilka tygodni po śmierci mamy dostał pismo z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, że musi razem z bratem natychmiast wyprowadzić się z mieszkania. Bezduszni urzędnicy, po prostu ich wyrzucili.

– „Mieszkanie jest socjalne, głównym najemcą była mama i teraz ZGM twierdzi, że nie ma możliwości podpisania z nami umowy, czyli my mamy iść pod most” – mówił.

– „My nie mamy absolutnie żadnych przeciwwskazań co do dalszego zamieszkiwania braci. Niestety, obligują nas przepisy. Jedynym krokiem jest tutaj skierowanie pozwu o eksmisję do sądu. Jeżeli sąd orzeknie o prawie do lokalu socjalnego, my będziemy mogli zawrzeć umowę najmu na ten lokal” – tłumaczyła Karolina Wojciechowska, rzecznika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Sprawa rozwiązała się szczęśliwie dla braci. Pan Radosław dostał przydział na mieszkanie socjalne. W opiece nad bratem, pomagała mu babcia, która zmarła w roku 2019. Teraz pan Radosław został z bratem, sam.

– „Dopóki babcia żyła, wyjeżdżałem do Niemiec. Miałem własną działalność gospodarczą. Krótko, bo przyszedł koronawirus i trzeba było zamknąć” – przyznaje. Obecnie sytuacja braci jest tragiczna.

– „Wniosek składałem 14 grudnia 2020 roku o świadczenie pielęgnacyjne. To jest kwota 1975 zł z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną oraz rezygnacji z zatrudnienia. Liczyłem, że zostanie uwzględniony, że jestem opiekunem prawnym” – mówi Radosław Rypiński.

– „Osoba, która wymaga opieki i osoba, która składa wniosek, że chce sprawować tę opiekę, w myśl naszej ustawy musi być krewnym w linii prostej. Czyli rodzic na dziecko i dziecko na rodzica. Wniosek na brata może zostać uwzględniony, gdy: rodzice nie żyją, rodzice posiadają znaczny stopień niepełnosprawności lub rodzicom zostały zabrane prawa rodzicielskie. W tym przypadku ojcu nie zostały zabrane prawa rodzicielskie, tylko zostały ograniczone„- wyjaśnia pracownik PCPR

– „Dla tego pana takie literalne rozumowanie przepisów jest bardzo, bardzo krzywdzące. Może on odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i powinien to zrobić. Jeżeli odwoła się, złoży skargę, to moim zdaniem powinien wygrać” – uważa radca prawny Katarzyna Przyborowska.

– „Kompletnie niezrozumiałe jest to dla mnie, że ojciec się nie opiekuje, a ma większe prawa ode mnie. I teraz nie wiadomo, co mam robić” – komentuje pan Radosław.

Koronawirus raport 12.06.2021.

Źródło: Interwencja.polsatnews

Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON
Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON
359,00 zł
89 dni
do końca oferty!
Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz