Home Kategorie Zdrowie Co ze szczepionkami AstraZeneca? EMA nie zaleca ich dla osób z kolejną chorobą.

Co ze szczepionkami AstraZeneca? EMA nie zaleca ich dla osób z kolejną chorobą.

Co ze szczepionkami AstraZeneca? EMA nie zaleca ich dla osób z kolejną chorobą.

Badania w trzeciej fazie szczepionek wciąż trwają, więc wiele rzeczy wychodzi na jaw dopiero w trakcie wyszczepiania społeczeństw i badania, potencjalnych powikłań.

Nie minęły trzy miesiące, odkąd Europejska Agencja Leków (EMA) ogłaszała, że szczepionka Astrazeneca jest bezpieczna, jak opublikowano kolejny komunikat, informujący tym razem, że jednak tak do końca bezpieczna nie jest. Jeżeli ktoś z was nie nadąża za tymi zmianami to szczerze mówiąc, nie dziwi nas to.

Jeszcze 18 marca szefowa EMA Emer Cook mówiła, że:

– „szczepionka nie jest w żaden sposób powiązana ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych” – . Szybko jednak, uległo to zmianie.

Badania w trzeciej fazie, choć ich wstępny etap zakończony został w ub. r., to wciąż trwają i zakończą się dopiero od października 2022 (Moderna) do maja 2023 roku (Pfizer). Szczerze? Na ten moment, nie wiemy jeszcze wielu rzeczy, jeżeli chodzi o szczepionki oraz powikłania.

Komitet ds. bezpieczeństwa EMA w swojej nowej ocenie stwierdził, że zespół przesiąkania włośniczek należy dodać jako nowy punkt ryzyka w opisie szczepionki AstraZeneki. Choroba ta działa na prostej zasadzie, gdzie krew przecieka z najmniejszych naczyń krwionośnych do mięśni i jam ciała. Powoduje ona między innymi, spadek ciśnienia krwi.

EMA dokonała przeglądu sześciu potwierdzonych przypadków zespołu przesiąkania włośniczek u osób, głównie kobiet, które otrzymały szczepionkę AZ – Vaxzevria. Niestety jeden z tych przypadków, zakończył się śmiercią kobiety.

– „Na razie mamy do czynienia z „sygnałem dotyczącym bezpieczeństwa”, czyli informacjami o nowych zdarzeniach niepożądanych, które mogą być potencjalnie związane z lekiem i które wymagają dalszych badań” – informowała agencja w Kwietniu, kiedy zaczęto badać te sprawy.

Brytyjski regulator ds. zdrowia MHRA podał w czwartek, że otrzymał osiem zgłoszeń o zespole przesiąkania włośniczek wobec ponad 40 milionów zaaplikowanych dawek szczepionki AZ. Twierdzi on jednak, że na ten moment, nie widzi żadnego związku przyczynowo-skutowego między tymi aspektami. No cóż.

– „Częstotliwość tych zgłoszeń jest mniejsza niż liczba schorzeń, które mogą wystąpić przypadkowo w razie braku szczepienia przeciw tej niezwykle rzadkiej chorobie, a obecne dowody nie sugerują, że zespół przesiąkania włośniczek może być wywołany przez szczepionkę AstraZeneki” – przekazała dyrektor naczelna MHRA June Raine.

Jak pisze Reuters, EMA rozszerza poszerzyła także badania na przypadki zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia po zaszczepieniu wszystkimi szczepionkami dopuszczonymi, które zostały dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Amerykańska służba zdrowia w czwartek stwierdziła, że zarejestrowała o wiele wyższą niż oczekiwano liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn, który dostali drugą dawkę szczepionki opartej właśnie na mRNA.

Kilka dni temu izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepienie na koronawirusa szczepionką Pfizera może mieć związek z rosnącą liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego.

Resort oświadczył, że:

– „istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat” –

Uwaga! Niepokojąca sytuacja epidemiczna. Najwyższa liczba zakażonych od dawna!

Źródło: businessinsider.pl

 

Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
89,00 zł
399,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online Pracownik działu kadr i płac z zaświadczeniem MEN za 89 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz