Home Kategorie Życie Od 1 lipca nowy obowiązek dla posiadaczy domów. Kto tego nie zgłosi, może dostać karę.
17.80K

Od 1 lipca nowy obowiązek dla posiadaczy domów. Kto tego nie zgłosi, może dostać karę.

Od 1 lipca nowy obowiązek dla posiadaczy domów. Kto tego nie zgłosi, może dostać karę.

1 lipca rozpoczyna się zbieranie danych do bazy gromadzącej informacje o tym, jak Polacy ogrzewają domy. Obowiązek ten dotyczy milionów właścicieli nieruchomości. Kto nie zgłosi się w terminie, może dostać karę.

Kto musi zgłosić się do gminy? Każdy, kto ma w domu piec, kocioł grzewczy, kominek lub kuchnię węglową. W przypadku wątpliwości należy sprawdzić katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu czy zarządcy budynku.

Na zgłoszenie mamy jeden rok. Kto nie dopełni tego obowiązku może być ukarany mandatem do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu należy liczyć się z karą do 5000 zł.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

– „To ma być takie narzędzie, w którym oprócz deklarowania źródła ciepła, którym ogrzewamy dom, będziemy chcieli edukować o tym, jak mądrze modernizować swoje budynki i skąd pozyskiwać na to środki” – wyjaśniała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podczas konferencji w maju 2021.

Według wiceminister Polacy zorientowali się już, jaką rolę odgrywa termomodernizacja i jak wiele można zaoszczędzić energii, ocieplając swoje domy.

Ministerstwo planuje też wprowadzić system, abyśmy wynajmując lub kupując mieszkanie lub dom, mieli informację w jakim stopniu jest on efektywny energetycznie „abyśmy mogli świadomie podejmować decyzje i motywować właścicieli wynajmujących mieszkania do modernizacji tak, by ich oferty były bardziej konkurencyjne”. Ma to działać podobnie, jak oznaczenia energooszczędności na lodówkach.

Sporo środków na termomodernizacja będzie musiało pochodzić od sektora prywatnego „bo żaden budżet państwa, samorządów, nie będzie dysponował środkami, które by mógł dystrybuować do podmiotów prywatnych”. Kornecka twierdzi, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy z pieniędzy przekazanych przez Unię Europejską na termomodernizację budynków przekazano około 3 mld euro.

Wstrząsający wypadek pod Gliwicami. Kobieta wyskoczyła z pędzącego samochodu [WIDEO]

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
47,99 zł
59,99 zł
87 dni
do końca oferty!
Wybrany 60-minutowy masaż od 49,99 zł w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz