Home Kategorie News Rząd wstrzymuje znoszenie obostrzeń. Wirus Delta odpowiada już za 91% zakażeń.

Rząd wstrzymuje znoszenie obostrzeń. Wirus Delta odpowiada już za 91% zakażeń.

Rząd wstrzymuje znoszenie obostrzeń. Wirus Delta odpowiada już za 91% zakażeń.

Zupełne zniesienie restrykcji covidowych w Wielkiej Brytanii, które planowano na 21 czerwca będzie opóźnione o cztery tygodnie do 19 lipca. Jest to związane z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta.

Boris Johnson w poniedziałek wyjaśniał, że w obliczu rozprzestrzeniania się indyjskiej mutacji koronawirusa rozsądne jest poczekanie dłużej na znoszenie obostrzeń. Dodał, że opóźnienie czwartego etapu znoszenia restrykcji pozwoli większej liczbie osób otrzymać drugą dawkę szczepionki. Jak dodał, do 19 lipca powstanie „bardzo znaczący mur odporności wokół całej populacji”.

– „Możemy po prostu kontynuować przejście do kroku 4 w dniu 21 czerwca, choć istnieje realna możliwość, że wirus wyprzedzi szczepionki i będą tysiące zgonów, których w przeciwnym razie można by uniknąć. Albo możemy dać NHS (publicznej służbie zdrowia – red.) jeszcze kilka kluczowych tygodni, aby te pozostałe szczepionki trafiły w ramiona tych, którzy ich potrzebują. A ponieważ dziś nie mogę powiedzieć, że spełniliśmy wszystkie nasze cztery warunki, aby przejść do kroku 4 w dniu 21 czerwca, uważam, że rozsądnie jest poczekać jeszcze trochę” – mówił Johnson podczas konferencji prasowej.

Premier zapowiedział, że po 2 tygodniach, tj. 5 lipca, nastąpi ponowna ocena sytuacji i jeśli nastąpi poprawa, termin może być przyspieszony.

– „Będziemy monitorować sytuację każdego dnia i jeśli po dwóch tygodniach stwierdzimy, że ryzyko się zmniejszyło, wówczas zastrzegamy sobie możliwość przystąpienia do czwartego etapu i pełnego otwarcia wcześniej” – dodał.

Johnson poinformował, że czas między kolejnymi dawkami szczepionki będzie skrócony dla osób powyżej 40 roku życia z 12 tygodni do 8 tygodni, a wszystkim osobom w tej grupie druga dawka szczepionki ma być podana do 19 lipca. To znaczy, że do tego czasu 2/3 dorosłych otrzyma obie dawki. Wszystkie osoby powyżej 18 roku życia mają mieć możliwość przyjęcia pierwszej dawki do 19 lipca. Do tej pory rząd zapowiada, że pierwsza dawka ma być zaoferowana wszystkim dorosłym do końca lipca.

Pomimo wstrzymania zniesienia restrykcji w jednym elemencie nastąpi lekkie poluzowanie. Od 21 czerwca zniesiony zostanie limit osób uczestniczących w weselach – wynoszący obecnie 30 – ale goście nadal będą musieli przestrzegać ograniczeń, takich jak dystans społeczny, zakaz tańczenia w zamkniętych pomieszczeniach czy zakaz śpiewania.

Od 1 lipca nowy obowiązek dla posiadaczy domów. Kto tego nie zgłosi, może dostać karę.

Źródło: PAP

Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
149,00 zł
300,00 zł
87 dni
do końca oferty!
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz