Home Kategorie News „Czarny grzyb” rozprzestrzenia się. Połowa przypadków kończy się zgonem.

„Czarny grzyb” rozprzestrzenia się. Połowa przypadków kończy się zgonem.

„Czarny grzyb” rozprzestrzenia się. Połowa przypadków kończy się zgonem.

„Czarny grzyb”, czyli rzadka, ale groźna dla życia choroba rozprzestrzeniająca się wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, dotarł do kolejnego kraju.

Ministerstwo zdrowia Omanu poinformowało, że infekcje wykryto u trzech pacjentów z COVID-19. Są to pierwsze znane przypadki mukormykozy u pacjentów z koronawirusem na Półwyspie Arabskim. Resort nie przekazał w jakim stanie są pacjenci.

Krajowi lekarze ostrzegli na początku tego tygodnia, że sułtanat stoi w obliczu dotkliwego braku łóżek przez rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwych wariantów koronawirusa i małych postępów w kwestii szczepień. W ciągu ostatniego miesiące liczba zakażeń w Omanie wzrosła ponad trzy razy, liczba ciężkich przypadków jest rekordowa i szpitale muszą odmawiać przyjmowania nowych pacjentów.

Inne kraje, jak Egipt, Iran, Irak, Chile, Brazylia i Meksyk, zgłosiły już rozproszone przypadki mukormykozy w ostatnich tygodniach. „Czarny grzyb” w Indiach pojawił się przed falą pandemii, ale w ostatnim czasie wzbudził spore obawy, gdyż zakażenie dotknęło tysięcy osób z koronawirusem lub niedawno wyleczonych z choroby.

Mukormykoza to rzadka, poważna choroba, wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Zwykle ulegają jej osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Grzybica zwykle rozwija się w zatokach i nosie, ale może też atakować mózg i oczy. Jej leczenie w zaawansowanym stadium jest wyjątkowo trudne i może wymagać ingerencji chirurgicznej. Eksperci podają, że połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

Środki ostrożności przeciwko zakażeniu obejmują odpowiednią higienę, noszenie maski oraz zakrywanie całego ciała podczas prac w ogrodzie, gdyż grupa grzybów związanych z tą chorobą powszechnie spotykana jest w glebie i gnijącym materiale organicznym.

Trzecia dawka szczepionki będzie konieczna? Minister zdrowia wyjaśnia.

Źródło: PAP

Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
99,99 zł
179,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami w Studiu Figura Jagody Wiśniewskiej – Bydgoszcz (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz