Home Kategorie Zdrowie Hantawirus atakuje. Rośnie liczba zakażeń. Eksperci ostrzegają!
9.75K

Hantawirus atakuje. Rośnie liczba zakażeń. Eksperci ostrzegają!

Hantawirus atakuje. Rośnie liczba zakażeń. Eksperci ostrzegają!

W Niemczech rośnie liczba zakażeń hantawirusem, który przenoszony jest przez norniki. Infekcji jest już więcej niż w trakcie epidemii sprzed dwóch lat.

– „W tym roku może zakazić się wiele osób” – ostrzega prezydent landu Badenia-Wirtembergia.

Jak informuje Związkowy Urząd Zdrowia w Badenii-Wirtembergii wszędzie tam, gdzie żyją norniki wiele osób może zakazić się hantawirusem, który powoduje chorobę mającą objawy podobne do grypy. Gryzonie przenoszą chorobę, ale same nie chorują.

Tylko w 2021 roku w Niemczech hantawirusem zakaziły się już 894 osoby. Podczas ostatniej epidemii z 2019 roku zgłoszono 833 przypadki.

– „W Badenii-Wirtembergii regularnie dochodzi do zakażeń hantawirusami. Na podstawie dotychczasowych danych liczbowych można przypuszczać, że w tym roku zainfekowanych może zostać wiele osób” – powiedział prezydent landu Wolfgang Reimer.

Choroba wywoływana przez hantawirusa zwykle daje objawy podobne do grypy: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Może jednak również zaatakować nerki i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się wyłącznie objawowo. Nie ma na nią szczepionki.

Szczególnie narażeni na zakażenie są leśnicy, myśliwi oraz pracownicy budowlani. Groźne dla ludzi mogą być też schroniska leśne i budki grillowe.

W Polsce najwięcej zachorowań spowodowanych hantawirusem odnotowano do tej pory w woj. podkarpackim. W latach 2005 – 2018 w tym regionie stwierdzono ok. 150 przypadków zakażenia.

Trzecia dawka szczepionki będzie konieczna? Minister zdrowia wyjaśnia.

Źródło: PAP

Sesja floatingu w kabinie
Sesja floatingu w kabinie
74,99 zł
100,00 zł
29 dni
do końca oferty!
Relaksujący floating w kabinie: godzinna sesja za 74,99 zł i więcej w gabinecie Floating Cieszyn (do -34%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz