Home Kategorie News Uwaga! Trzeci stopień alertu. Robi się niebezpiecznie. Temperatura nawet 45 st. C?
2.77K

Uwaga! Trzeci stopień alertu. Robi się niebezpiecznie. Temperatura nawet 45 st. C?

Uwaga! Trzeci stopień alertu. Robi się niebezpiecznie. Temperatura nawet 45 st. C?

Pogoda w najbliższym czasie może przynieść nam nowe rekordy w temperaturach w kraju. W ostrzeżeniach trzeciego stopnia padają wartości 34 i 35 stopni Celsjusza.

Pogoda w Polsce przypomina nam to, co znać możemy z Afryki. To jednak nic dziwnego, bo rozgrzane powietrze napływa do nas właśnie z południa.

Na zachodzie Polski za nami pierwsza tropikalna noc. W Świnoujściu temperatura nie spadła poniżej 21 stopni aż do rana. Najgorzej dopiero jednak będzie. Modele pogodowe pokazują w weekend nawet 35 stopni w cieniu.

– „Zgodnie z procedurami Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej nasze dane dotyczą pomiarów na wysokości dwóch metrów w cieniu. Tak jest na całym świecie, żeby dane były porównywalne. Warto o tym pamiętać, bo oczywiście w miejscu nasłonecznionym temperatura będzie o wiele wyższa, a do tego dochodzą nasze subiektywne odczucia” – zastrzega w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Walijewski, synoptyk i rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB.

Ekspert wyjaśnia, że na stronach internetowych IMGW biometeorolodzy podają na bieżąco również odczuwalną temperaturę, ale w tym przypadku to również dane dla zacienionego miejsca na wysokości 2 metrów nad ziemią.

– „Temperatury odczuwalnej nie jesteśmy w stanie zmierzyć, bo dla jednej osoby przy tym subiektywnym odczuciu ważna będzie wilgotność podczas upałów, a dla innej lekki wiatr. Zachmurzenie też wpływa na to, co indywidualnie odczuwamy” – wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Tyle czynników oznacza, że inaczej odczuwać będziemy 45 stopni w słońcu nad morzem, na wilgotnym brzegu jeziora, a jeszcze inaczej w górach.

Zapytany o to do jakiej temperatury może rozgrzać się powietrze w pełnym słońcu, jeśli pomiary w cieniu pokazują 30 stopni, odpowiedział:

– „Ba, nawet jeśli przyjmiemy różne metodologie, to otrzymamy różne wartości.”

– „Tego dokładnie nie zmierzymy” – powtarza Grzegorz Walijewski. – „Zimą w górach te różnice między temperaturą wskazywaną przez nasze urządzenia a tą odczuwalną wynosiły niemal 20 st. C. To może dać pewien obraz, jakich wartości możemy spodziewać się teraz z dala od zacienionych miejsc w rozgrzanym mieście” – wyjaśnia synoptyk Instytutu.

Stopień ostrzeżenia przed upałem podniesiono w piątek niemal dla całego woj. lubuskiego.

– „Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w piątek do 33-34 st. C, w sobotę oraz niedzielę do 33-35 st. C, w poniedziałek 30-33 st. C” – ostrzega w komunikacie IMGW, zaznaczając, że temperatura w nocy nie spadnie poniżej 18-21 st. C.

Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Powiedział, jakie będą wakacje.

Źródło: WP, IMGW

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,90 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza od 99,90 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz