Home Kategorie Zdrowie Czwarta fala pandemii? „Możemy oczekiwać nawet twardego lockdownu”.
5.51K

Czwarta fala pandemii? „Możemy oczekiwać nawet twardego lockdownu”.

Czwarta fala pandemii? „Możemy oczekiwać nawet twardego lockdownu”.

Mimo iż koronawirus w Polsce słabnie, a liczba zaszczepionych rośnie, eksperci ostrzegają przed nadmiernym optymizmem, szczególnie w kontekście nowych mutacji.

– „Nie powinniśmy uśpić swojej czujności. Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna” – mówił w TVN24 prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

Ekspert uważa, że jeśli w Polsce zadomowi się wariant Delta, czyli obecnie najbardziej zaraźliwa mutacja, może nam grozić nawet powrót do twardego lockdownu.

Delta, czyli wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant koronawirusa, którego objawy przypominają sezonowe przeziębienie, staje się dominującym wariantem COVID-19 na świecie. W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała spory wzrost liczby nowych infekcji tą mutacją, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego przewidują, że szczep ten niedługo będzie dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień.

W rozmowie z TVN24 na temat nowego wariantu wirusa wypowiedział się prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Według Drąga Delta jest obecnie najbardziej niebezpieczną i zaraźliwą mutacją, a jej objawy są „najbardziej przykre”. Ekspert zwrócił uwagę, że bardzo narażone na działanie tego wariantu są dzieci, które w większości nie są zaszczepione.

Naukowiec przyznał, że prowadzone są intensywne badania w kwestii tego, czy szczepionki można podawać młodszym dzieciom. Mają się one podobno zakończyć w ciągu 2 – 3 miesięcy. Drąg podjął wątek rozpoczynającego się we wrześniu roku szkolnego, który z założenia ma się odbywać w pełni stacjonarnie.

Czwarta fala koronawirusa – to określenie często pojawia się w spekulacjach dotyczących sytuacji epidemicznej, jaka będzie w Polsce jesienią. Drąg również wspominał o czwartej fali. Według niego jeśli Delta dotrze do Polski „możemy oczekiwać nawet twardego lockdownu”.

– „Jeśli założymy, że ta wersja Delta dojdzie, dzieci będą się zarażać i przechodzić chorobę w większości bezobjawowo lub bardzo lekko, natomiast będą zarażać te osoby starsze, które są niezaszczepione. Wówczas będziemy mieli taką samą historię, jaka miała miejsce na przełomie września, października i listopada, czyli będziemy mieli czwartą falę” – powiedział.

Drąg stwierdził również, że jeśli utrzymamy obecne tempo szczepień „to żeby dojść do tych magicznych 60 procent, to zajmie nam kolejne pół roku, a rok szkolny zaczyna się za niecałe trzy miesiące.

„Grozi nam biologiczna wojna światowa”. Dowody na wyciek COVID-19 są przytłaczające.

Źródło: tvn24.pl

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
14,39 zł
17,99 zł
59 dni
do końca oferty!
Odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz